Türkiye’de kaçak olarak kalmış Pakistanlıların turizm amaçlı ikamet izni almaları zordur. Turizm amaçlı ikamet izni başvurusunun yapılabilmesi için yabancının vize ile Türkiye’ye giriş yapması gerekmektedir. Türkiye’de Pakistan vatandaşına ikamet izni başvurusu yapılabilmektedir. Oturma izni almak isteyen Pakistanlının vize süresi bitmeden nce oturma izni randevu talebi oluşturması gerekmektedir. Pakistan vatandaşları ikamet izni başvuusu için T.C. İşiçleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi web sitesini kullanmaları gerekir. https://e-ikamet.goc.gov.tr/ bu adres üzerinden randevu alınabilir.

Pakistanlılara İkamet İzni Başvurusu

Türkiye’ye giriş yapan Pakistanlı vize süresi bitmeden çnce kısa süreli ikamet izni başvurusu yapabilir. Bunun için ikamet izni randevu alır. Pakistan vatandaşlarına ikamet izni randevusu alınabilmesi için bir resim ve sağlık sigortası gereklidir. Bu evraklar ile ve kişisel adres iletişim bilgileri ile başvuru yapılabilmektedir. Oturma izni randevuları için göç idaresinin verdiği tarihte ilgili göç idaresi müdürlüklerine gidilir. Hiç bir evrak hazılrmadan giden Palistanlı vatandaşlara ne hazırlayacağı göç idaresinde yazılı olarak kendisine verilir ve 30 gün içinde eksikleri toplaması söylenir.

Pakistan Vatandaşlarına Türkiye'de İkamet İzni Nasıl Alınır

Pakistanlılara Tükrkiye’de oturma izni fiyatları

Oturma izni başvurusu yapmak isteyen Pakistan vatandaşlarının ikamet izni ücretleri;

  • Sağlık sigortası (yaşa göre değişir) fiyatı: 200 ₺ – 600 ₺ arası
  • Oturma izni harç bedeli: 80 ₺
  • Kart aidat bedelir fiyatı: 125 ₺
  • Kira kontratı onaylı noterden: 100 ₺
  • Foto çekimi: 35 ₺

Göç idaresinin farklı bir ikamet izni belgesi istememesi durumunda genel olarak bu evrakların yanınızda olması gerekir. Pakistan vatandaşı göç idaresi randevu başvurusuna giderken başvuru evrakı ve pasaportu yanında olması gereklidir.

Kaçak Pakistanlılara Sığınma Alınır Mı?

Türkiye’ye çeşitli sebeplerle kaçak yollarla girmiş olan Pakistan vatandaşlarına sığınma veya mülteci başvurusu yapılabilmektedir. Türkiye’nin büyük şehirleri dışında yer alan yerleşim yerlerinde bazı Pakistan vatandaşları sığınma – mülteci olaak başvuru yaparak kimlik alabilmekteler. Bu şekilde bir başvuru yapmak ve başvuru koşullarını öğrenmek için 157 yi arayablir bilgi alabilirsiniz. Sığınma başvuruları için detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Pakistanlılar İnsani İkamet Alabilir Mi?

İnsani ikamet izninin kimlere verileceği T.C. kanunlarından belirlenmiştir. İnsani ikamet başvurusu yapmak için şartlarınız tutuyorsa kendiniz veya yasal temsilcinizin ilgili göç idareslerinden bilgi alması gerekmektedir. Bazı Pakistanlı vatandaşlar insnai ikamet aldığını iddia etmektedir. Pakistan vatandaşına insani ikamet için kanunları doğru takip ederek şartlarınız tutuyorsa başvuru yapabilirsiniz.

Pakistan vatandaşlarına oturma izni

Bir cevap yazın