Afganistan’dan gelenlere oturma izni aşvurusu yapılmaktadır. Afganistan vatandaşlarının turzsim amaçlı ikamet izni alabilmesi için vize ile giriş yapması gereklidir. Afganistanlılara Türkiye’de oturma izni alınabilmektedir. Turizm amaçlı veya vizesinde geliş amacına uygun olarak oturma izni başvurusu internet üzerinden yapılabilmektedir. Afganistan vatandaşına oturma izni almak için internet üzerinden randevu almak zorunludur. Oturma izni başvurudan sonra randevu tarihi mesajı gelir. O tarihte göç idaresine gidilmelidir.

Afganistanlılara oturma izni başvurusu nasıl alınır?

Resmi vize ile ülkeye giriş yapmış olan Afganistan vatandaşlarını ikamet izni başvuruları https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresi üzerinden alınır. Göç İdaresinden randevu alındıktan sonra daha sonra verilecek tarihte randevuya gidilir. Afganistan vatandaşlarına oturma izni randevusu için geçerli sağlık sigortası ve 1 tane fotograf gereklidir. Bunlarla oturma izni randevusu alınabilmektedir. Afganistan vatandaşlarının oturma izni randevusu alındıktan sonra randevu çıktısı alınmalıdır.

afganistan vatandaşlarına turizm amaçlı ikamet izni

Afganistanlılara Türkiye’de oturma izni fiyatlar

Oturum izni randevusu alan Afganistan vatandaşlarına bazı evraklar ve bazı harçların yatırılması istenmektedir. Afganistan vatandaşına ikamet izni fiyatları şu şekildedir;

  • Oturma İzni randevu ve sigorta fiyatı; 200 ₺ ile 400 ₺
  • Oturma İzni harç ödemesi; 80 ₺
  • Değerli kağıt ödemesi; 125 ₺
  • Noter onaylı kira sözleşmesi; 80 ₺ – 150 ₺
  • Yeni çekilmiş fotograf; 35 ₺

Türkiye’de ikamet izni almak isteyen bazı vatandaşlara ilk giriş vize harcı 758 ₺ de çıkmaktadır. Bu harcın ödenip ödenmeyeceğini göç idaresi memurları size söyleyecektir.

Türkiye’de kaçak olan Afganlar Turizm amaçlı ikamet izni alablir mi?

Kaçak olarak ülkemize giren Afganistan pasaportlu vatandaşlar turizm amaçlı ikamet izni başvurusu yapamazlar. Bu durumdaki Afganistan vatandaşına sığınma, mülteci veya insani ikamet verilebilir. Oturma izni almak isteyen ve yasal duruma girmek isteyen Afganistan vatandaşları bağlı oldukları il göç idareleri aracılığı ile bilgi alabilirler.

Afgan Vatandaşlarına İkamet başvuru

Bir cevap yazın