Oturma izni başvurusu yapmanın en önemli kuralı Türkiye’ye yasal yollarla girmek ve vize ihlali yapmamaktır. Normal bir şekilde turzim amaçlı giriş yaptı iseniz vize süreni bitmeden önce ikamet izni başvurusu için oturma izni randevusu alabilirsiniz. Türkiye’de ikamet izni randevu başvurusu ve ikamet izni kimliklerini T.C. İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi vermektedir. Dolayısı ile ikamet izni almak için resmi web sitesini kullanmanız gerekmektedir. https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresi üzerinden yabancılar ikamet izni randevusu alabilirler. Yabancı kendi bilgileri ile oturum izni randevu formu oluşturur ve bir kopyasını yanına alır.

Oturma İzni İkamet Başvurusu

Oturma izni başvurusu nereden yapılır? Ülkemizde yabancı vatandaşın oturma izni alması için resmi göç idaresi web sitesi üzerinden giriş yapması gerekir. Onlie randevu alabilir. İkamet izni randevunusu kendi başınıza alamıyorsanız 157 yi arayabilir veya bilin bir kişi / kurumlardan destek alabilirsiniz. İkamet izni randevusu alırken sistem üzerine bütün bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmanız gerekmekir. Sebebi ise mesela; iletişim bilgilerinize daha sonra mesaj ve mail ile randevu tarihi gönderilecektir. Randevu başvurusu üzerinden 20 gün geçti ve ikamet izni tarihi belli olmadı ise telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz. Yabancıların ikamet izni randevu başvuruları için yetkili kurum göç idaresidir.

Yabancı Vatandaşlara İkamet İzni Başvuru İşlemleri

Türkiye’de ikamet izni için gerekli evrakler nelerdir?

Yabancıların Türkiye’de ikamet izni başvurusu sırasında hazırlayacağı evraklar;

  • İnternet üzerinden alınmış ikamet izni randevu formu
  • İkamet izni randevusu alırken yazılan adrese noterden kira kontratı yapılması
  • İkamet izni başvurusu için geçerli yabancılara özel sağlık sigortası
  • Son altı ay içinde çekilmiş 4 tane biometrik fotoğraf
  • İkamet izni başvuru formu üzerinde yazan harçların vergi dairesine yatırıldığına dair makbuz
  • Pasaport ve işlem gören sayfaların fotokopisi
  • İkamet randevusu uzatma ise önceki kimlik kartının fotokopisi vesaire

Türkiye’de ikamet izni başvuru fiyatları

Arnavutluk Vatandaşları için Türkiye’de ikamet izni ücretleri; ilk başvuru ilk başvuruda 2300 ₺, 80 $ ile 356 ₺ dir. Uzatma ise; 80 $ ve 356 ₺ dir. Azerbaycan pasaportu ile oturma izni için yatırılacak para ilk başvuru ve uzatmalarda; 80 $ ile 356 ₺ dir. ·  Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan pasaportu ile ikamet izni için yatırılacak para ilk başvuruda; 2300 ₺, 80 $ ve 356 ₺ dir. Bu ülkeler uzatma başvurusu için ise sadece 80 $ ve 356 ₺ para yatıracaklardır.  Rusya Federasyonu pasaportu ile Türkiye’de ikamet izni parası; Başvuru formunun üzerinden yazan tutardır. Yani 250 ₺ ile 356 ₺ dir. Rusya Federasyonu vatandaşları ikamet izni parası olarak ilk başvuru ve uzatmada ikamet izni başvuru formunun üzerindeki paraları ödemelidir. Türkmenistan pasaportu ile ikamet izni parası ilk başvuruda 2300 ₺ ile 356 ₺ dir. Türkmenistan pasaportu ile uzatma harç fiyatı 356 ₺ yatırırlar. 

Yabancıların oturma izni ücretleri

Ortalama baz alındığı zaman Türkiye’de yabancıların ikamet izni alması ve ödeyeci harç ücretleri (paraları) kişilerin ülkesine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak 80 $ harç parası ve 356 kart ücreti olarak tahsil edilir. Türkiye’de yabancıların ikamet izin almak için ödeyeceği paralar başvuru formu üzerinde bulunmaktadır. Hangi ülkenin ne kadar harç yatıracığı belirlenmiştir.

Yabancıların ikamet izni kaç günce çıkmaktadır?

Öncelikle oturma izni ikamet başvurusu randevu alınır. Randevu alındıktan bir süre sonra ikamet izni randevu tarihi belirlenir. Türkiye’de şu sıralar ikamet izni başvurusu yapma randevu alma ve ikamet kimliği onaylandığı zaman ptt kargo ile gönderme dahil 30 gün içinde kimlik elinize ulaşabilmektedir.

Vize ihlali yaban yabancı ikamet izni alabilir mi?

Çeşitli sebeplerle vize süresini ihlal etmiş veya oturma izni uzatma vakti geçmiş olanların oturma izni almaları zordur. İkamet izni almak için vize sürenizi geçirmeyin, ikamet izni uzatmak için e ikamet sistemi üzerinden uzatma başvurusu yapıpınız.