Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı ile evlilik yapılırsa hemen vatandaşlık alınmaz. Amerikan vatandaşı ile evli olan bir yapancı evlilik devam ediyor ise 3 yıl sonra vatandaşlığa başvuru yapabilir. Bir çok Avrupa ülkesinde farklı prosedürler uygulansada Amerika’da Türkiye’de olduğu gibi 3 yıl yabancı ile evliliği devam edenler vatandaşlık başvurusu yaparlar. Amerika vatandaşı olabilmek için en kolay yollardan birinin Amerika vatandaşı ile evlilik yapmak olduğu bilinir.

ABD vatandaşı ile evli olmanın avantajı

Amerikalı biri ile evli olmak bir süre sonra size vatandaşlık hakkı doğacağı bilinen bir gerçektir. ABD vatandaşı ile resmi evlilik yapanların 3 yıl sonunda vatandaşlığa başvuru yapması kanuni hakkıdır. ABD yasalarına göre evlilik güçlü bir bağdır. Evlilik yolu ile Amerikan vatandaşı başvuru hakkınız doğar gerekli başvuru sonrası ise mülâkat yapılmaktadır. Amerikalı biri ile 2 yıl evli kalınması halinde ABD’de green cart (şartlı green cart) hakkınız doğar. Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre yabancıların her başvuru işlemi bir incelemeye tabi tutulur. Meselen, halen evlilik devam ediyor mu? Bu kanunen de araştırılarak kanıtlanır. Kişilerden belgeler talep edilir.

ABD vatandaşı ile evlilik süreniz 2 yılı aştı ve halen devam ediyor ise; 10 yıllık green card oturma izni hakkı kazanmış olacaksınız. Bütün bu süreçler ABD’nin yetkili kurumları tarafından denetlenir. Yerel eyaletlerin yasalarına göre farklı belge talebi ve istekler olabilir. Sürecinin doğru devam ediyor ise; endişe etmenize gerek yoktur.

Amerika vatandaşı olmak için kaç yıl evli kalmak gereklidir

Evlilik yolu ile Amerika vatandaşı olmak için

  • 18 yaşından büyük olmak gerekir. ABD vatandaşlığına başvuru yapabilmek için 1,5 sene ABD ‘de ikamet etme yaşama şartı aranır.
  • ABD dilini konuşmanız ve anlamanız gerekir.
  • Başvuru anı itibari ile en az 3 yıl evliliğin devam etmiş olması gereklidir.
  • Amerika yasalarına göre suçlu olmamanız gerekir. Herhangi bir şekilde yasaları ihlal etmemiş olmanız gerekir.
  • Ruh sağlığınız önemlidir. Herhangi bir şekilde psikolojik rahatsızlığınızın olmaması avantajdır.
  • Vatandaşlık için mülakatlara katılmış olmanız gerekir vesaire.

Evlilikle Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlığı Kolay Mı?

Çok basit ve kolay değildir. Ama sizden kanuni olarak istenen kriterlere riayet ederseniz süreç kolay olur. Herhangi bir şekilde evlilikle vatandaşlık alma veya başvuru yapma sürecine aykırı hareket edenlere kolay değildir hatta almaları zorlaşır. ABD vatandaşlığı başvuru hakkı için en önemli kural; evlilik devam etmeli, ingilizce konuşulmalı ve suça karışılmamalıdır.

Yukarıda ABD vatandaşlığı için verilen bilgiler geneldir. Evlilik yolu ile Amerikan vatandaşlığı için Amerika’nın resmi kurumlarından bilgi alınması gerekir.

Amerikan vatandaşı olmak için kaç yıl evli kalmak gereklidir?

Amerikan vatandaşı olmak için kaç yıl evli kalmak gereklidir?” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın