Suudi Arabistan Türkiye’ye Vize Uyguluyor mu?

Suudi Arabistan’a gitmek isteyen Türklerin vize alması gerekir. Vize alınmadan giriş yapılamaz. Türk vatandaşlarına vize uygulanmaktadır. Suudi Arabistan ülkesi Türklere vİze uygulamaktadır. Vize başvurusu yapılacak adresler aşağıda verilmiştir. Suudi Arabistan’a vize başvurusu yapmak için aşağıdaki linkleri kontrol ediniz. Suudi Arabistana gitmek için vize başvurusu yapılması gerekmektedir. 

1. Diplomatik, Hizmet, Hususi veya Umuma Mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları Suudi Arabistan’a (SA) yapacakları seyahatlerde vizeye tabidirler. Vize başvurularının, SA Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara uygun olarak yeni tip çipli pasaportla yapılması gerekmektedir. SA Hükümeti ayrıca, ülkeyi iş, yatırım, toplantı veya konferans amacıyla ziyaret edecek yabancı ülke vatandaşlarına bazı kolaylıklar tanıyabilmektedir.

SA vize süreci hakkında güncel ve ayrıntılı bilgiye SA Dışişleri Bakanlığının https://visa.mofa.gov.sa/
adresinden veya Türkiye’de bulunan SA Diplomatik Temsilcilikleri (http://embassies.mofa.gov.sa/sites/Turkey/EN/Pages/default.aspx
ve http://embassies.mofa.gov.sa/sites/Turkey/EN/istanbul/Pages/default.aspx) üzerinden ulaşılabilmektedir.

2. Umre veya Hac ziyareti için yapılan SA vize başvurularının T.C. Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığınca veya Suudi makamlarınca yetkilendirilmiş seyahat acentaları aracılığıyla yapılması önerilmektedir. Onaylı seyahat acentaları dışında uygun vizeye sahip olmaksızın SA’ya gelen ve yasal vize süresini aşan yabancılar sınırdışı, gözaltı, çeşitli para cezası ve seyahat kısıtlaması gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Diğer taraftan Hac ve Umre vizeleri münferit olarak Mekke, Medine ve Cidde dışına seyahat olanağı vermemekte, ayrıca çalışma vizesi veya oturum izni yerine geçmemektedir. Umre ziyaretçileri ancak ülkedeki SA acentesi veya yurtdışındaki temsilci şirket tarafından düzenlenecek turistik bir programa bağlı kalınması şartıyla SA’nın Mekke, Medine ve Cidde dışındaki diğer şehirlerine seyahat edebilmektedirler.

Hac ve Umre ziyaretleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye T.C. Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı adresinden ulaşılabilmektedir: https://hacumre.diyanet.gov.tr/

3. İşçi vizeleri ile Suudi Arabistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın iş akitlerindeki hükümler konusunda seyahat öncesinde ayrıntılı bilgi edinmeleri yararlı olacaktır.

4. SA’ya gelen veya ülkeden ayrılan yolcuların 60.000 SA Riyali ve üzeri miktara karşılık gelen herhangi bir para birimi, diğer finansal araçlar, altın, kıymetli metal, taş veya mücevher ile ilgili olarak bildirimde bulunma yükümlülükleri bulunmaktadır.

Bildirim Formuna ve SA Gümrük Uygulamaları hakkındaki ayrıntılı bilgiye aşağıdaki adresten ulaşılabilmektedir:https://www.customs.gov.sa/en/declare

5. SA’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın ayrıca gerek kadınlar, gerek erkekler için ülkede yürürlükte olan kanunlar ile kıyafet ve davranış kuralları hakkında bilgi sahibi olmaları ve yerel âdet ve geleneklere saygı göstermelerinde yarar görülmektedir. Hac ve Umre ziyaretinde bulunacak vatandaşlarımızın da ilgili kurallara uymaları ve yerel yetkililerin uyarılarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

6. Ülke genelinde Kasım-Şubat aylarında yoğun yağışlar ve sel baskınları görülebilmektedir. Bu dönem içinde SA’yı ziyaret edecek olan vatandaşlarımızın hava durumunu önceden kontrol etmeleri, ayrıca SA Savunma Bakanlığı ve yerel makamların uyarılarını dikkate alarak teyakkuzda olmaları tavsiye edilmektedir.

7. SA’ya gidiş öncesinde önerilen aşı ve ilaçlar ile alınması gereken sağlık tedbirleri hakkında ayrıntılı bilgiye T.C. Sağlık Bakanlığının aşağıdaki adresi üzerinden ulaşılabilmektedir: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/SAU

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın