Oturma İzni Uzatma İçin Gerekli Dökümanlar

Ülkemizde oturma izni ikamet başvurusu yapacak yabancıların kısa dönem ikamet izni alabilmesi için bazı evrakalr gerekmeketdir. Yabancının yapacağı ilk işlem Göç İdaresi Web sitesi üzerinden ramdevu almaktır. Yabancıların oturma izni uzatma evrakları için Randevu oluşturduktan bir süre sonra kendisine randevu günü bildirilecektir. Measjla veya mail ile gelen randevu oluşturulduktan sonra aşağıdaki evrakalrın hazırlanması gerekmektedir. İkamet izni uzatmalar için yabancıların hazırlayacağı evrak listesi aşağıdaki gibidir.

Oturma Uzatma İçin Gerekli Evrak Listesi

  • E-ikamet üzerinden alınmış olan randevu formu
  • 4 adet biometrik fotoğraf
  • İkamet izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası (randevu oluştururken yabancı sağlık sigorta poliçe bilgilerinizi sisteme yüklemeniz gerekmektedir.)
  • İkamet izni ön ve arka fotokopisi
  • Pasaport ilk sayfa ve işlem görmüş olan tüm sayfaların fotokopisi (telefon ile çekilmiş olan fotoğraflar yazıcıdan çıktı alınması halinde kabul edilmez)
  • İkamet izni harç bedeli ve ikamet izni belgesi bedelinin vergi dairelerine yatırılmış olduğuna dair makbuzlar (fotokopiler kabul edilmemektedir asıllarını dosyanıza koymanız gerekmektedir.)
  • Noter onaylı kira kontratı ya da adres yerleşim belgesi

Oturma izni uzatma için hangi evraklar hazırlanır?

ikamet izni uzatma başvurusu evrakları

Oturma izni uzatma başvuru için evraklar hazır edilerek Göç İdaresine elden veya PTT ile etslim edilir. İkamet izni yani oturma izni başvurusunda bulunduğunuz zaman Göç İdaresi Genel Müdürlüğü sizden ikamet izni başvurunuza göre evraklar istemektedir. Hazırlayacağınız evraklar başvuruda bulunduğunuz ikamet izni türüne göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye de yapılan ikamet izni başvurularının yaklaşık % 83 ünü kısa dönem turizm amaçlı ikamet izni oluşturduğu için sizlere bu ikamet izni türünün istenen evraklarını açıklayacağız.

Bunları da sevebilirsiniz

Oturma İzni Uzatma İçin Gerekli Dökümanlar” için bir yorum

Bir cevap yazın