İranlılar Türk Vatandaşlığını Nasıl Alabilir?

Türkiye’de çifte vatandaşlık var mı? Türkiye yasaları çifte vatandaşlığı kabul etmektedir. Türkiye’de 5 yıl çalışma izni olan İran vatandaşı vatandaşlığa başvurabilir. Çalışma izi ile vatandaşlık başvurusu için en az 5 yıl SGK lı çalışma şartı vardır. İran’da çifte vatandaşlık var mı? İran yasaları çifte vatandaşlığı kabul etmemektedir. İran vatandaşıyım. Çocuğum Türkiye’de doğarsa Türk vatandaşı olur mu? Türkiye’de dünyaya gelmek vatandaşlık hakkı vermemektedir. Doğan çocuğun Türk vatandaşı olabilmesi için anne veya babasının Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

İranl Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığını nasıl kazanır?

Türk vatandaşı ile evlenen yabancılar, 3 yıl boyunca birlikte yaşamaları halinde evlilik yoluyla Türk vatandaşlığına giriş için başvuru yapabilirler. Birlikte İran’da ikamet ediyorsanız, Büyükelçiliğe, Türkiye’de ikamet ediyorsanız ilgili Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. (www.nvi.gov.tr)

İranlılar Türk Vatandaşlığına Nasıl Geçer

Türk vatandaşı bir bayanla evlendim. Evlendikten sonra eşim İran pasaportu da aldı. İran’a giriş ve çıkışta Türk pasaportunu kullanabilir mi?

Yabancı kadınlar İranlı erkeklerle evlenmekle İran vatandaşlığını da kabul etmiş sayılırlar ve kendilerine İran kimlik ve pasaportu verilir.

İran’dan çıkışta Türk pasaportunu kullanamazlar.

Ev Alan İranlılar Türk Vatandaşı Olabilir mi?

Türk vatandaşlığı için 2021 itibari ile enaz 250 bin dolarlık ev alınma şartı vardır. Bu fiyatın altında ev alan İran vatandaşı Türk vatandaşlığı alamaz ama konut aldığı için oturma izni alabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın