Türk vatandaşları İran’a her girişte 90 gün turistik olarak kalabilirler. 90 günü aşmaları halinde para cezası ödemeleri ve Emniyet makamlarından çıkış vizesi almaları gerekmektedir. İran vatandaşları Türkiye’de 180 gün içinde 90 gün kalabilirler. Süreyi aşmaları halinde para cezası ödemeleri gerekmektedir. Ödememeleri halinde 5 yıl gibi bir süre giriş yasağına tabi tutulmaktadırlar.

İran’a giderken nelere dikkat edilir?

İran’a girişte üzerinizde bulunan paranın mutlaka deklare edilmesinde yarar bulunmaktadır. İran Merkez Bankası, 5000 Dolar üzerindeki dövizin ülkeye getirilmesiyle ilgili olarak bir genelge yayımlamıştır. Buna göre, “yolcu başına 5.000 Dolar (karşılığı döviz veya yerel para birimi) ve üzeri dövizin ülkeye getirilmesi sırasında bankadan temin edilecek döviz bildirme formunun doldurulması gereklidir. Aynı şekilde yolcu başına 5.000 Dolar (karşılığı döviz veya yerel para birimi) ve üzeri dövizin ülkeden çıkarılması sırasında da ilgili bankanın bildirim formunun gönderilmesi zorunludur.

Türk vatandaşı İran'da kaç gün kalabilir?

Yolcu, söz konusu bildirim formunu hesabı olduğu bankadan veya döviz temin ettiği döviz satış bürolarından temin edebilir.

Vize almadan İran’a gidebilir miyim?

Bir cevap yazın