Savaş mağduru kapsamında yer alan Suriyeli’lere Türkiye’de geçici koruma kapsamında kimlik verilmektedir. Geçici koruma kimliği alan Suriye vatandaşları bu kimlik ile neler yapabilir? Türkiye’de ne kadar kalabilir. Geçici koruma kimliği alan Suriye vatandaşlarının hakları nelerdir?

Türk vatandaşları ile evlilik yapan geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler vatandaşlık alabilir mi?; Geçici Koruma kapsamında geçirilen süreler vatandaşlık için hesaplamaya katılmamaktadır. Geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler ikamet izni için başvuru yapabilirler mi? Geçici Koruma kapsamındaki Suriyelilerin ikamet izni alabilmesi için bulundukları ilde yer alan İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekmektedir. Geçici Koruma kapsamındaki Suriyelilerin gidiş sebeplerine göre izin almaları gereken kurum değişiyor mu? Hayır, Geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerden üçüncü bir ülkeden vize/ikamet izni alanların üçüncü bir ülkeye çıkış yapmak amacıyla seyahat belgeleri ile birlikte ikamet ettiği ilde yer alan İl Göç İdaresi Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir.

suriye vatandaşı geçici koruma kimliği
suriye vatandaşı geçici koruma kimliği

Gitmek istedikleri ülkede aile üyesi bulunan Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin nereye ve hangi belgelerle müracaat etmesi gerekiyor? Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerden üçüncü ülkeler tarafından adlarına vize/ikamet izni düzenlenenler hakkında sahip oldukları vize veya ikamet izinlerinin veriliş amacına bakılmaksızın gerekli değerlendirme ikamet ili valiliği (İl Göç İdaresi Müdürlüğü) tarafından yapılmaktadır.

Geçici koruma kapsamına alınan Suriyelilerin bireysel uluslararası koruma başvuruları alınmakta mıdır? Ülkelerinde yaşanan karışıklıklardan ötürü ülkemizde geçici koruma kapsamında bulunan Suriye uyruklu yabancılar 6458 Sayılı Kanun ve alt düzenlemeleri gereği bireysel olarak uluslararası korumaya başvuramamaktadır. Suriyelilere kimlik nasıl alınır 2021; Göç idaresine müracaat ediniz.

Suriyelilere Geçici Koruma Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın