İtalya oturma izni için gerekli belgeler

İtalya’da oturma izni alacak olan yabancı vatandaşlar için şu evraklar gerekli olacaktır. İtalya’da kimler oturum iznine başvurabilir genel olarak; (istihdam, İtalyan vatandaşlığının verilmesi veya tanınması, siyasi sığınma başvurusunun yenilenmesi, ikamet izninin değiştirilmesi, aile nedenleri, serbest meslek, istihdam, özel işle ilgili durumlar, Mevsimlik istihdam, görevler, dini sebepler, seçmeli ikamet, vatansız statüsünün yenilenmesi, çalışma nedenleri). İtalya’da Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vize başvurusu yapmak zorundadır. İtalya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları içinde Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vize almak zorundadır. Lakin Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İtalya’ya gitmek için vizeden muaftır.

İtalya’da oturma izni fiyatları

  1. İlk Başvuru formuna 14,62 € damga pulu yapıştırılması gerekiyor.
  2. Sigortalı gönderi teslim ücreti için postanelere 30,00 € ödenmelidir.
  3. Elektronik oturma izninin verilmesi için, makbuzu başvuruya eklenecek uygun ön baskı fişi fiyatı 27,50 €
  4. Postanelerde bulunan fiş aracılığıyla, başvurulan ikamet izninin türüne ve süresine uygun olarak 80 € 200 € arasında değişen bir ücret ödeyin (Ek Ücretler tablosuna bakın).
İtalya oturma izni için gerekli belgeler

Başvuru Postane tarafından kabul edildiğinde yabancılara yasal değeri olan bir makbuz verilir. Kimlik belgesine eklendiğinde, oturma iznini bekleyen yabancıların İtalyan topraklarında kalmasına izin verir. Makbuz, bir Kullanıcı Kimliği ve yabancıların http://www.portaleimmigrazione.it web sitesinde ve “Yabancılar Bölgesi” nde başvurularının ilerleyişini takip edebilecekleri bir şifre içerir.

İtalya oturma izni nereden alınır?

İkamet izni başvurusu, yabancıların İtalya’ya gelişlerinden itibaren 8 iş günü içerisinde yapılacaktır. Geç başvurular sadece “mücbir sebepler” hallerinde kabul edilebilir.

Yabancı uyruklular çok çeşitli ikamet izinleri için başvuruda bulunacaklardır (istihdam, İtalyan vatandaşlığının verilmesi veya tanınması, siyasi sığınma başvurusunun yenilenmesi, ikamet izninin değiştirilmesi, aile nedenleri, serbest meslek, istihdam, özel işle ilgili durumlar, Mevsimlik istihdam, görevler, dini sebepler, seçmeli ikamet, vatansız statüsünün yenilenmesi, çalışma nedenleri) yetkili postanelerde bulunan ilgili kit aracılığıyla yetkili Postanelere (yani bir “Sportello Amico” masasıyla donatılmış), ” Patronati ”(İtalyan göçmenlik yardım kuruluşları) ve Belediye Ofisleri. Kaynak; http://www.integrazionemigranti.gov.it/en/legal-framework/domestic-law/Pages/The%20residence%20permit.aspx

İtalya ikamet izni başvuru şartları

İtalya’ya vize alarak gelenler veya vizeden muaf olanlar ile düzenli olarak giren ve geçerli bir oturma iznine sahip olan Türklerin İtalya’da kalmalarına izin verilir (286/1998 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, madde 5).

İtalya’ya ziyaret, iş, turizm veya eğitim amaçlı kısa süreli kalışlarda 3 ayı (90 günü geçmemek üzere), Türklerin oturma izni başvurusu yapmaları gerekmez. Schengen Dışındaki Ülkelerden gelen yabancılar (Türk Vatandaşları), İtalya’ya varışlarından itibaren 8 gün içinde ya sınır yetkililerine ya da İl Emniyet Müdürlüğü’ne mutkala müracaat etmelidirler. Türk vatandaşlarının otelde veya benzeri bir konaklama yerinde kalması durumunda, kayıtları oteller tutacaktır bu kayıtların gerektiğinde polise verilecekşekilde hazırlanması gerekmeketdir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın