Yabancılar Genel Sağlık Sigortası Yaptırabilir Mi?


Yabancı uyruklu genel sağlık sigortası, Yabancılar için Sağlık Sigortası, Yabancılar için Sağlık Sigortası fiyatları 2022, Yabancı uyruklu GSS primi 2022, SGK yabancı uyruklu sigorta fiyatları, Yabancı uyruklu anne ve baba SGK sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi, SGK yabancı uyruklu eş bildirimi, Genel sağlık sigortası yabancı uyruklu öğrenciler. Türkiye’de sağlık hizmetleri oldukça geniş imkânları olan ve karışık bir yapıya sahiptir. Özel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısı olmanız halinde sigortanızın kapsamına göre sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz, sigortalı değilseniz sağlık hizmetlerinden ücretli olarak faydalanabilirsiniz.

Sağlık hizmetlerinden etkin yararlanabilmeniz için öncelikle İl Göç İdaresi Müdürlüklerine kayıt olmanız ve Türkiye’de bağlı bulunduğunuz statünün sağlık hizmetlerinden hangi kapsamda verildiğini bilmeniz gerekmektedir. Türk sağlık sistemi; acil sağlık hizmetleri, birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık merkezlerinden oluşmaktadır. 

Yabancılara Genel Sağlık Sigortası Olur Mu?

Genel sağlık sigortası sistemine dâhil olduğunuz zaman sağlık hizmetinden siz, eşiniz ve 18 yaşını doldurmamış olan çocuklarınız faydalanabilir. Ancak lise ve dengi öğrenim veya aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını doldurmamış çocuklarınız, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocuklarınız ile malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarınız, geçimini sağladığınız anne ve babanız da sağlık hizmetinden yararlanabilirler. 

Yabancı uyruklu anne ve baba SGK sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi

Genel sağlık sigortası kişinin ikamet izninin sona ermiş olması, yabancı bir ülkede sigortalı olması, başka bir kapsamda genel sağlık sigortalısı sayılması, ölüm ve gaiplik gibi nedenlerle sonlandırılır. Yurt dışında Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan kişilerin sigortaları Türkiye’de geçerli sayılmamaktadır. Ancak 28 ülke ile imzalanan ikili sosyal güvenlik anlaşmaları kapsamında bu kişilerin sigortaları Türkiye’de de geçerli olabilmektedir. 

Yabancılar Genel Sağlık Sigortasını Nereden Yapabilir?

Genel sağlık sigortası kişinin ikamet izninin sona ermiş olması, yabancı bir ülkede sigortalı olması, başka bir kapsamda genel sağlık sigortalısı sayılması, ölüm ve gaiplik gibi nedenlerle sonlandırılır. Yurt dışında Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan kişilerin sigortaları Türkiye’de geçerli sayılmamaktadır. Ancak 28 ülke ile imzalanan ikili sosyal güvenlik anlaşmaları kapsamında bu kişilerin sigortaları Türkiye’de de geçerli olabilmektedir. Detaylı bilgi için http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_ islemler/sosyal_guvenlik_sozlesmeleri adresini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye hastane sistemi genel olarak yukarıda anlatıldığı gibidir. Ancak ülkemizde farklı statülerde bulunan yabancılar farklı şartlarda sağlık hizmetinden faydalanmaktadır. Statüler bazındaki farklılıklar yandaki gibidir. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın