Evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının Kazanılması ne kadar sürer?

Evlenme yoluyla Türk vatandaşlığına başvuru yapabilmek için 3 yıl (en az) evli olmanız gerekmektedir. Yabancı ile evli olan Türk vatandaşlarının eşleri vatandaşlığı başvuru yaptığı zaman vatandaşlık başvurusu süresi ortalama 6 ay ile 2 yıl arasında belli olmaktadır. Bütün evrakları verdikten sonra vatandaşlık başvurusu onaylanır ise size bilgi verilmektedir. Veya vatandaşlık başvuru takip numarası ile vatandaşlığınız ne aşmada görebilirsiniz.

Evlenme ile vatandaşlık başvurusu nereye yapılır?

Evlilik yolu ile vatandaşlık başvuruları il nüfus müdürlüğüne yapılmaktadır. Evlenme ile vatandaşlık almak için müracaat edebilirsiniz. Evlenme ile vatandaşlık hakkında daha fazla bilgi için Eşim yabancı uyruklu Türk vatandaşlığı başvurusu nasıl yapabilirim << linkini tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Evlenme yolu ile vatandaşlık başvuruları için bağlı olduğunuz nüfus müdürlüklerine bizzat müracaat edebilir bilgi alabilirsiniz.

Evlenme yoluyla vatandaşlık kazanılması

Başvurular yurt içinde yerleşim yerinin bulunduğu valiliğe, yurt dışında ise dış temsilciliklere bizzat veya bu hakkın kullanılmasına ilişkin özel vekâletname ile yapılır. Posta yoluyla yapılan müracaatlar kabul edilmez. Ergin olmayan veya ayırt etme gücünden yoksun bulunan kişilerin vatandaşlıkla ilgili başvuruları veli ya da vasileri tarafından yapılır. Müracaat ve işlemlerde yabancı kimlik numarası esas alınır. Başvuru tarihi olarak kişinin form dilekçesinin müracaat makamınca evrak kaydına alındığı tarih esas alınır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın