Yabancı Bakıcı Arıyorum İstanbul

İstanbul’da yabancı bakıcı çalıştırmak isteyen çok kişi bulunmaktadır. Yabancı bakıcı arayanların bakıcıları nereden bulacağı ve yatılı bakıcıya nasıl güveneceği önemlidir. Yabancı bakıcı aıyorsanız öncelikle bilmeniz gerekenler şunlardır? Yabancı bakıcıları referans üzerine alınız ikincisi ise İşkur’a bağlı yasal firmalar vardır bu firmalardan yabancı bakıcı bulabilirsiniz. Yabancı bakıcı çalıştırmak için oturma izni olmasına dikkat ediniz. Çalışma zini yapabilmek için oturma izni olması gerekmektedir.

İstanbul’da Yabancı Bakıcı Çalıştırmak

Ev hizmetlerinden yabancı bakıcı çalıştırmak için İşkur firmaları veya bir referans ile eleman buldunuz ise yabancı bakıcıya resmi çalışma izni yapmanız gerekmektedir. İstanbul’da Yabancı bakıcı aldığınız firmaya resmi komisyon parasını ödemeniz gerekir. T.C. Kanunlarına göre çalışandan para alınmaz. Yani bir yabancı bakıcı ile anlaştı iseniz İŞKUR firmalarına komisyon ödemeniz gerekir. Bir sözleşme yaparak yabancı bakıcının sizde ne iş yapacağı belirlenmektedir. Firmalar yabancı elemandan para alamazlar. Yabancı bakıcı firmalarına para öderseniz eleman ile aranızda bir sorun olduğu zaman size destek vermeye devam eder 3 defa eleman değiştirme hakkınız vardır. Bunu genelde sağlarlar.

yatılı bakıcı arıyorum istanbul
Yatılı bakıcı arıyorum İstanbul

Kaçak Yabancı Çalıştırmanın Cezası

Yanınızda çalışan yabancı bakıcılara çalışma izni yapmanız gerekir. Bakıcı veya başka biri tarafından şikayet alırsanız İŞKUR size yüklü ceza kesmektedir. Yatılı yabancı eleman çalıştıyorsanız asgari ücretin bir buçuk katı ücret ödemeniz ve izin parası vermeniz gerekmektedir. Bazı kişiler kaçak yabancı çalıştırarak yatılı yabancı bakıcılara her işini yaptırmakta ve zulmetmektedirler yabancı bakıcınında bu durumda işvereni şikayet etme hakkı vardır.

Yatılı Yabancı Bakıcı İstanbul

Türkiye’de özellikle Türki cumhuriyetlerden gelenleri evlerde yatılı bakıcı hizmeti vermekte ve çok büyük oranı zor koşullarda çalışmaktadır. Bunun sebebi ise kaçak olarak çalışmaktan ileri gelmektedir. Yanınızda çalışan bir yabancı yatılı bakıcının hakkını hukukunu koruyunuz. Yabancı bakıcının hakkına hukukuna riayet ediniz. Aynı şekilde iyi bir işvetereni olan yabancı bakıcılarda işvereninn hakkına hukukuna saygı duymalıdır.

İstanbul’da yabancı yatılı bakıcı çalıştıracaksanız yatlı bakıcınıza deneme sürecinin bitiminden itibaren resmi çalışma izni yapılınız. Yabancı bakıcılara Çalışma izni için 170 nolu telefonu arayabilirsiniz. T.C. Evde yabancı yatılı bakıcılarada teşvik vermektedir. Yani sigorta bedelinin bir kısmında indirim yapılmaktadır. Dafa fazla bilgi için 170 i arayabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Yabancı Bakıcı Arıyorum İstanbul” için bir yorum

Bir cevap yazın