Tacikistan vatandaşına Türkiye’de oturma izni

Tacikistan pasaportu sahipleri ülkemize vizesiz olarak giriş yapabilmekteler. Lakin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise umuma hamsus pasaport hamilleri vize almak zorundadır. Tacikistan ülkemiz vatandaşlarına vize uygulaması yapmaktadır. Vizeye tabi umuma mahsus pasaport hamili vatandaşları Tacikistan’a gitmek için Ankara’daki Tacikistan Büyükelçiliği ile Tacikistan’a varışlarında Duşanbe Havaalanı’ndaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluk Bürosuna başvuru yaparak vize alır ve ülkeye giriş yapabilirler.

Tacikistan vatandaşı ikamet izni

Ülkeye yasal yolardan giriş yapan Tacikler turizm amaçlı ikamet izni alarak Türkiye Cumhuriyetinde kalabilirler. Vize süreleri dolmadan evvel oturma izni başvurusu yapmaları gerekir. Tacikistan oturma izni başvurusu internet üzerinden yapılmakta olup randevu formunda yazılı tarihte randevu alınan göç idaresi müdürlüğüne gidlimesi önemlidir. Tacikistan pasaportu ile oturma izni almak için; 1 foto ve sağlık sigortası ile özeli bilgileriniz yeterli olur. Tacikistan vatandaşına oturma izni fiyatları (harçları) 80 $, 758 ₺, 125 ₺ ilk giriş yapanlar için geçerlidir. Uzatmalarda 80 $ ile 125 $ harç ücreti çıkmaktadır. Oturma izni başvuru yaptığınız zaman başvuru formu üzerinden fiyatlar yazmaktadır.

Tacikistan vatandaşına Türkiye'de oturma izni
Tacikistan vatandaşı oturma izni

Tacikistanlılara çalışma izni başvurusu

Ülkemize giriş yapmış ve oturma izni onaylanmış Tacikistan vatandaşı çalışma izni başvurusu hakkına sahiptir. İkamet izni süresinin en az al ay olma koşulu aranmaktadır. Özellikle ev hizmetlerinde Tacikistanlı bakıcıya çalışma izni yapılması gerekmekir. Türkiye’de kaçak yatılı bakıcı çalıştırmak suçtur ve cezası bulunmaktadır. Taciklere ev hizmetlerinde çalışma izni yapılması için işveren tarafının E-İmza alması yeterlidir. Aldığı elektronik imza ile Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden online olarak internet üzerinden çalışma izni başvuru yapılmaktadır. Tacikistan vatandaşı Türkiye’de vize almadan 30 gün kalabilmektedir.

Tacikistan vatandaşı oturma izni evrakları

  • Oturma İzni Başvuru Belgesi
  • Yabancılar için sağlık sigortası poliçesi
  • İlk kez ikamet izni için (Vergi Numarası alınması)
  • Başvuru Formu üzerinde yazan vize harcı ödeme makbuzu
  • Başvuru formu üzerinde yer alan kart aidatı ödeme makbuzu
  • Son altı ay içinde çekilmiş 4 adet resim
  • Noter onaylı kira kontratı veya Adres yerleşim belgesi
  • Pasaportun işlem gören sayfalarının fotokopileri

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın