Fransa’da Türk vatandaşları için oturma izni alınabilmektedir. Belirli kriterleri karşılamak kaydı ile Fransa’da ikamet izni alınabilmektedir. Fransa’da oturma izni alacak Türk vatandaşları için aşağıdaki evrak listesinin hazır olması gerekmeketdir. Fransa’da oturum almak için gerekli belgelerden bazıları şu şekildedir;

 1. 5 yıldır Fransa`da yasal olarak ikamet evrakları
 2. Biyometrik Fotoğraf (2 ADET)
 3. Doğum Belgesi
 4. Evliler İçin Evlilik Cüzdanı
 5. Fransa uzun süreli vizesi
 6. Gelir Beyanı
 7. İkametgah (Yerleşim Yeri Belgesi)
 8. Pasaport
 9. Sağlık Sigortası
 10. Varsa çocukların doğum sertifikaları

Fransa’da Evlilik Yolu İle Oturma İzni Başvurusu

Fransa’da evlilik yolu ile ikamet izni (oturma izni) alınabilir. Evlilik yolu ile oturum izni alınabilmesi için ön şartlar şöyledir; 18 yaşını doldurmuş olmak, Fransa’dan alınacak evliliğe mani olmayan belge, Fransız dilini konuşuyor olması.

Türk vatandaşlarına fransa oturma izni başvurusu

Fransa’da evlilik yolu ile oturma izni almak için gereken evraklar

 • Başvuru formu
 • Biometrik foto (3-4 tane)
 • Pasaport
 • Kimlik kartı
 • Doğum belgesi
 • Evlilik cüzdanı
 • Sağlık sigortası

Schengen sahasına dâhil AB ülkelerinde ve İsviçre’de yasal ikamet izni bulunan vatandaşlarımızın Fransa’ya yapacakları seyahatlerinde veya transit geçişlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ülkemiz ve Schengen sahası dışında ikamet eden umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın Fransa’ya gelmeden önce bulundukları ülkelerdeki Fransa Temsilciliklerine müracaat ederek vize almaları gerekmektedir.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Fransa’ya görevle gelecek resmi pasaport (gri: Hizmet Pasaportu veya yeşil: Hususi Pasaport) hamillerinin beraberlerinde, sadece talep edildiğinde ibraz edilmek üzere, bir görevlendirme yazısı bulundurmaları; özel seyahatlerde ise seyahat sigortası, dönüş uçak bileti ve kalacak yer (otel rezervasyonu vb.) bilgilerine ilişkin belgeler ile, kalacak süre için yeterli para bulundurmaları sınır kapılarında sorun yaşanmaması açısından faydalı olacaktır.

Fransa’da oturma izni nasıl alınır?

Fransa’da oturma izni nasıl alınır?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın