Nijerya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya’da Türkiye Cumhuriyetine eğitim amaçlı gelecek olan öğrencilerden üniversite davet mektubu alması ve harcını yatırması gerekir. Nijerya’dan üniversite eğitimi için çeşitli okullara farklı bölümlerde veya alanına uygun kayıt yaptırılarak geline bilmektedir. Bunun için ilk önce bir üniversite davet mektubu ve harçlarının bir kısmının yatırılmış olması gerekir. Nijerya vatandaşları için Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Ancak ülkemize çalışma izni veya eğitim amaçlı davetiye ile veya çeşitli turlarla turizm maksatlı gelebilirler. Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir. Fakat diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Nijerya Öğrenci Vizesi Başvurusu

Nijerya vatandaşları öğrenci amaçlı ülkemizde eğitim görebilmek için uygun olan bir devlet okuluna kayıt yaptırabilir veya kazandı ise bir davetiye mektubu alır. Geri kalan işlemleri Türkiye’nin konsolosluğundan takip eder. Türkiye’ye özel üniversite eğitimi için gelmek isteyen Nijerya vatandaşları ise vakıf üniversitesi de içinde olmak üzere kayıt yaptırabilir ve harçları öder. Bu şekilde üniversite öğrenciye bir davet mektubu gönderir. Nijeryalı öğrenci bu davet mektubu ile Türk konsolosluğuna giderek istenilen belgeleri teslim eder, uygun görülürse eğitim vizesi ile gelebilir.

Nijerya Vatandaşına Üniversite Davetiyesi Gönderme

Nijeryalıların Üniversite Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Nijeryalı öğrencilerin ülkemizde eğitim hakkı alabilmesi için tahmini olarak şu evrakları hazırlaması gerekir. Bu liste üniversiteye göre değişiklik gösterebilir.

  • Devlet Üniversitesi sonuç belgesi (Üniversite Kazanma Belgesi)
  • Vakıf veya özel üniversiteye girecekse davet mektubu ve eğitim gideri ödeme makbuzu
  • Lise diploması
  • Pasaport
  • Fotoğraf

Nijerya Öğrenci Davet Mektubu; Eğitim amaçlı davetiyeleri davet mektubunu üniversite kendisi vermektedir. Nijerya’da üniversite okumak isteyenlere okul tarafından gönderilen bir davetiye mektubudur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın