Yabancılar Avukat aracılığı ile sığınma başvurusu yapabilir mi?

Uluslararası koruma veya sığınma başvurusu yapmak isteyen yabancılar avukat tutarak sığınma ve mülteci başvurusunda bulunabilirler. Yabancıların yasal temsilcilileri aracılığı ile işlem yapabilirler.

Avukat veya yasal temsilci aracılığıyla uluslararası koruma başvurusu yapılabilir mi?; Uluslararası koruma başvuruları, şahsın yasal temsilcisi veya avukatı aracılığıyla yapılamaz. Uluslararası koruma başvuruları şahıs tarafından bizzat gerçekleştirilmelidir. Uluslararası koruma başvuruları sınır kapısı ya da ülke içinde kolluk birimleri ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına yapılmak istendiğinde bu birimler konuyu derhal il müdürlüğüne bildirir.

Uluslararası koruma başvurusunun reddedilmesi halinde itiraz hakkı var mı?: Uluslararası koruma kapsamındaki yabancılara yönelik her türlü karara karşı idari yargı yolu bazı kararlara karşı da hem yargı yolu hem de idari itiraz yolu açık olup, bu hak kullanılmadığı takdirde yabancının verilen süre zarfında ülkemizden çıkış yapması gerekmektedir.

Uluslararası koruma başvurusunda bulunma süresi nedir?; Ülkemize yasal veya yasa dışı yollardan giriş yapan yabancıların bulundukları il valiliklerine makul olan en kısa süre içerisinde müracaat etmeleri gerekmektedir. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın