Yunanistan’da Oturma İzni nasıl alınır?

Türk vatandaşlarının Yunanistan’da ikamet izni veya çalışma izni başvurusu yapabilmesi için belirli kriterler mevcuttur. Yunanistan’a gitmek isteyen Türk Vatandaşları vizeye tabidir. Vize almadan Yunanistan’a gidilemez. Yunanistan vatandaşları ise Türkiye’ye vizesiz giriş yapabilmekteler. Ancak Schengen sistemine dahil Avrupa Birliği ülkelerinde ikamet eden oturma ve çalışma izni hamili vatandaşlarımız, Yunanistan’dan geçişlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bu durumdaki vatandaşlarımız turistik amaçla Yunanistan’da 90 gün kalabilme hakkına sahiptirler. Türk vatandaşları Yunanistan’a gitmek için oturma veya çalışma izni başvurları için vizeye tabidir veya çalışma izni davetiyesi alması gerekmektedir.

Yunan Adalarına Seyahat Etmek İçin Gerekli Belgeler

 • 35 Euro vize harcı
 • Acente hizmet harcı
 • Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (1 adet)
 • En az 3 ay geçerli pasaportun aslı (seyahat süresince hazır bulundurmak üzere)
 • Gidiş-dönüş feribot bileti (seyahat acentesi tarafından verilecektir)
 • Otel rezervasyonu belgesinin örneği (1 adet)
 • Pasaportun fotoğraflı sayfasının renkli fotokopisi (1 adet)
 • Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet, arka fon beyaz)

Yunan vatandaşına Türkiye’de oturma izni

 35 Euro vize harcı 8. Acente hizmet harcı Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (1 adet) En az 3 ay geçerli pasaportun aslı (seyahat süresince hazır bulundurmak üzere)  Gidiş-dönüş feribot bileti (seyahat acentesi tarafından verilecektir) Otel rezervasyonu belgesinin örneği (1 adet) Pasaportun fotoğraflı sayfasının renkli fotokopisi (1 adet) Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet, arka fon beyaz)

Türkiye’ye gelen Yunanistan vatandaşların kısa süreli turizm amaçlı ikamet izni başvurusu yaparak Türkiye’de 1 ile 5 + yıla kadar kalabilirler. Evlilik, Mülk veya başka bir sebep yok ise turizm amaçlı oturma izni alarak burada kalabilmektedirler. Yunanistan vatandaşına oturma izni için; başvuru formu, sigorta, resim, kira kontratı ve pasaport bilgileri gerekmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Yunanistan’da Oturma İzni nasıl alınır?” için 5 yorum

Bir cevap yazın