Türkiye’den eşimi Almanya’ya nasıl getirebilirim?

Almanya’da ikamet eden bir Türk vatandaşı Türkiye’ye gelerek bir Türk ile evlendiği zaman eşini aile birleşimi ile Almanya’ya alabilir. Almanya’ya resmi evli olan eşinizi götürebilirsiniz. Almanya’da çalışma izni olanlar veya uzun süreli oturumu olanlar Türk vatandaşları ile evlilik yaptıkları takdirde eşlerinide yanlarında götürmelerinde bir engel yoktur. Tabiki bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Türkiye’de eşlerini Almanya’ya görümek için yapılacaklar şu şekilde olacaktır.

Türk vatandaşıyım eşimi Almanyaya getirmek istiyorum

Resmi olarak evlilik yapılandan sonra şubu bilmeniz gerekir ki Almanya’ya getirmeyi düşündüğünüz eşinizin en az a1 seviyesinde Almanya bilmesi şartı vardır. Türk vatandaşalrı eşlerini Almanya’ya götürmek için aşağıdaki zorunlulukları yerine getirmesi gerekmektedir. Almanya’ya eşini almak isteyenlerin yapacağı işlemler nelerdir;

Türkiye'den eşimi Almanya'ya nasıl getirebilirim
  • Almanya’da oturumu veya çalışma izni olan eşlerin gelir durumu incelenir. Almanya’da yaşamaya başlayınca gelirinin uygun olup olmadığına bakılır.
  • Almanya’da eşlerin yaşadığı evlerin uygunluğu kontrol edilir. Türkiye’den Almanya’ya gelecek eş için uygun yaşam alanı varmı diye incelenir.
  • Almanya’ya gelmek isteyen eşe evlenmeden önceki tanışma süreci hakkında ve eşinin hakkında belli belirsiz çeşitli sorular sorulur.
  • Eşiniz Almanya’ya vize başvurusu yaptığı zaman Almanya’da yaşayan için Almanya’nın göç işlerinden sorumlu birimine görüş bildirmesi için yazı gider.
  • Eşinizin Almanya’ya gelmesi için A1 seviyesinde Almanca öğrenmesi zorunludur. Kısaca eşiniz Almanca öğrenmelidir.
  • Türkiye’de evlenen (Türk vatandaşı Almanya’da yaşayan) eşini Almanya’ya getirebilmesi için ilk iş Ankara, İstanbul, İzmir’de faaliyet gösteren Alman Başkonsolosluklarından birinin vize bölümüne başvuru yapması için müracaat etmesi gerekmektedir.
  • Türkiye’den eşlerini getirmek isteyen (çifte vatandaşlar için) örneğin hem Alman hem de Türk vatandaşlığına sahip olanlar için ise kural Türk vatandaşlarına uygulanan şartlar baz alınır o kurallar ve kanunlar geçerlidir.

Eşimi Almanya’ya nasıl alabilirim?

Almanya’ya eşini almak isteyenlerin konsolosluklarla irtibata geçmesi gerekir. Aranan şartların yerine getirilmesi şartı aranır. Evli olan ve Almanya’nın istedikleri kriterlere uymayanların eşleri Almanya’ya gidemez yani vize alamaz. Aile birleşimi için yapılacak işlemlerden sonra olumlu sonuç çıkarsa eş Almanya’ya gidebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Türkiye’den eşimi Almanya’ya nasıl getirebilirim?” için 2 yorum

Bir cevap yazın