Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika’da oturma izni almak için bir çalışma izni davetiyesi almalı, Amerika’da bir yakını tarafından gönderilen davetiye ile, Amerikada eğitim amaçlı davetyi alarak ve green card başvurusu kabul edilenler gidebilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde ikamet izni alabilmek için bu yöntemlerden birini uygulamak gerekmeketdir. Türkiye’den Amerika’ya oturma izni başvuru şartları en bilindik olarak bu şekilde yapılabilmektedir. Amerika’da ikamet izni almak isteyen Türklerin bu işlemler üzerinde bilgi sahibi olması gerekmekir.

Amerika Green Card Başvurusu İle Oturma İzni Alma

Amerika’da oturma izni için Green Card başvurusu yapmış olanlar ve başvurusu kabul edilenlerin işlemleri konsolosluk tarafından yağılmaktadır. Amerika’da ikamet izni almak isteyen Türkler Green Card başvurusu yapabilirler. Bu yöntem ile kolay başvuru yapabilirsiniz. Green Card sahibi olmak (resmi olarak Daimi Oturma İzni Kartı (PDF, 6.77 MB) olarak bilinir ) Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak yaşamanıza ve çalışmanıza izin verir. Green Card başvurusunda bulunmanız için atmanız gereken adımlar, bireysel durumunuza bağlı olarak değişecektir. Amerika’da oturma izni başvurusu için birinci ve kolay yöntem green cart (yeşil kart) başvurusu yapmak ve çekilişte başvurusu kabulk edilmiş olması gerekir. Green Card başvuruna uygun olup olmadığınızı nasıl öğrenirsiniz? ABD göçmenlik yasaları, insanlara Green Card başvurusunda bulunmaları için çeşitli yollar sunar. Uygunluk şartları, başvurduğunuz göçmen kategorisine bağlı olarak değişebilir. Başvurabileceğiniz tüm olası kategorileri ve uygunluk koşullarının neler olduğunu görmek için Yeşil Kart Uygunluk Kategorileri sayfamıza gidin. Detaylı bilgi için yazı içindeki sayfalara giriş yaparak bilgi almanız gerekmeketdir.

Amerika'da oturma ve çalışma izni başvurusu

Evlilik yolu ile Amerika’da oturma izni alma

Türkiye’de evlenen bir ABD vatandaşıysanız,   öncelikle Ankara Evlenmeye Uygunluk Beyannamesine  (PDF 106 KB), İstanbul  Evlenmeye Uygunluk Beyannamesine  (PDF 208 KB) veya  Adana  Evlenmeye Uygunluk Beyannamesine  (PDF 369 KB) ihtiyacınız olacaktır. ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından verilir. Türkiye’deki tüm evliliklerin yasal olarak tanınmaları için Türk Medeni Kanunu’nun yetkisi altında yapılması gerekir. Dini törenler yasal olarak tanınmamaktadır. Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği veya Konsoloslukları evlilik yapmaz.

  • Türkiye’de ikamet ve evlilik için Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nde noter tasdikli belgelerin  https://tasdik.mfa.gov.tr ​​adresinden randevu alınarak imza tasdiki için TC Dışişleri Bakanlığı’na götürülmesi gerekmektedir  .

ABD Büyükelçiliği Ankara   beyannameleri aşağıdaki Türk illerinde yetkililer tarafından kabul edilmektedir: Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir , Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon , Uşak, Yozgat ve Zonguldak.

ABD İstanbul  Başkonsolosluğu beyannameleri aşağıdaki Türk illerinde yetkililer tarafından kabul edilmektedir: Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova.

ABD Konsolosluğu Adana  aşağıdaki Türk ilde yetkililer tarafından kabul edilen ifadelerin: Adana, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van. 

Amrika’da oturma izni için vize başvurusu

(B) ZİYARETÇİ: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

Ziyaretçi Vizesi mesleki toplantılara veya konferanslara katılmak dahil iş, ya da tatil yapmak veya aileyi ziyaret etmek veya tıbbi tedavi almak (B2) amacıyla, ya da her iki (B1/B2) amacın birleşimiyle geçici olarak Birleşik Devletler’e gelmek isteyen kişilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür.

(C) ABD’DEN TRANSİT GEÇİŞ

İki yabancı ülke arasında seyahat eden ve bu yolculuğun bir parçası olarak Birleşik Devletler bağlantılı seyahat edecek kişiler.

  • Bir uçak veya deniz taşıtına katılmak üzere yolcu olarak ABD’ye gelen mürettebat üyesi için transit vize gerekli olacaktır. Lütfen Mürettebat Vizesi ile ilgili bilgilere bakınız.
  • Yolcu, ABD dışında bir yabancı limana yolcu gemisi veya başka bir deniz taşıtı ile gidiyorsa, seyir süresince deniz taşıtı ABD’de bir limana yanaşacaksa, transit vize ya da diğer göçmen olmayan bir vize gereklidir.

Amerika’da çalışma izni nasıl alınır?

Mürettebat (D) vizeleri, gemilerde (yolcu gemisi veya balıkçı teknesi gibi), ya da ABD’deki uluslararası havayollarında çalışan kişilere yönelik göçmen olmayan vizelerdir; normal işleyiş ve hizmetler için bu kişilerin istihdamına ihtiyaç vardır.

Mürettebat (D) Vizesi gerektiren seyahat amaçlarına örnekler:

  • ticari bir uçaktaki pilot veya uçuş görevlisi
  • bir gemide görevli kaptan, teknisyen, ya da tayfa
  • bir yolcu gemisindeki cankurtaran, aşçı, garson, güzellik uzmanı, ya da diğer hizmet personeli
  • bir eğitim gemisindeki stajyer

Başvuru sahibi, çalışacağı gemiye ulaşmak için yolculuk ediyorsa yine bir Transit Vizesine (C1) ihtiyaç duyacaktır ve işvereninden veya işveren temsilcisinden transit geçişin gerekli olduğunu belırten bir mektup ibraz etmelidir. Başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkenin mütekabiliyet süresinin elvermesi halinde Konsolosluk bölümü tipik olarak bir C1/D vize kombinasyonu düzenleyecektir. Ülke mütekabiliyet süreleri ile ilgili daha fazla bilgi için https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Visa-Reciprocity-and-Civil-Documents-by-Country.html adresini ziyaret ediniz.

Lütfen dikkat edin: Hem B1/B2 hem de C1/D için başvuran deniz veya hava taşıtı mürettebatının çevrimiçi DS-160 vize başvuru formunu doldurması, bir vize başvuru (MRV) ücreti ödemesi ve C1/D vizesi için randevu alması gerekmektedir.

Amerika’ya işçi olarak nasıl gidilir?, Amerika’da oturma ve çalışma izni nasıl alınır?, H2B vizesi nasıl alinir?, J 1 vizesi nasıl alınır?, Amerika Göçmenlik başvurusu, amerika’da çalışma ve oturma izni, amerika’da çalışmak istiyorum, Amerikada çalışma izni Nasıl Alınır 2022, amerika’da çalışma izni olmadan çalışmak, h-1b vizesi, H1B vizesi için sponsor arayanlar buraya, h-1b vizesi nasıl alınır,

(H1-B) Özel Mesleğe Sahip Kişiler – Bu vize türü için başvuranlardan, ilgili alanda yüksek öğrenim derecesine sahip olmak kaydıyla uzmanlıklarını teorik ve pratik olarak uygulamaları istenmektedir. Mankenler ve devletlerarası araştırma geliştirme, ya da Savunma Bakanlığı idaresindeki ortak projelerde görev alanlar da bu kategoriye dahildirler.

(H-1B1) Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) Profesyonel – bu vize kategorisi, AB-Şili Serbest Ticaret Anlaşması ve ABD-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması ile oluşturulmuştur. H-1B1 geçici çalışanları, uzmanlık gerektiren mesleklerde geçici olarak hizmet sağlayacak geçici çalışanlar olarak tanımlanmaktadır.

H-1B1 vizelerine başvuran kişilerin ABD’deki bir işverenden bir iş teklifi ve Çalışma Bakanlığından onaylı bir başvuru sunmalıdır. Göçmenlik Dışı Çalışma dilekçesi gerekmemektedir. H-1B1 vizesiyle ilgili bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/employment.html.

(H2-A) Mevsimlik Tarım İşçileri – H2-A vizesi, ABD’deki işverenlerin, yeterli ABD’li işçi bulunamayan geçici tarım işlerinde çalıştırılmak üzere yabancı uyruklu işçileri ABD’ye getirmesini sağlar.

(H2-B) Geçici veya Mevsimlik Tarım Dışı İşçiler – H2-B tarım dışı geçici işçi programı, ABD’deki işverenlerin, geçici tarım dışı işlerde çalıştırmak üzere yabancı uyruklu işçileri ABD’ye getirmesini sağlar.

(H3) Stajyerler (tıp veya akademk staj dışındakiler) – Bu vize türü yabancı uyrukluların tarım,ticaret, iletişim, finans, devlet, ulaştırma ve bu gibi mesleklerin yanı sıra salt endüstriyel alanlar da dahil olmak üzere birçok çeşitli alanda stajyerlik eğitimi almak üzere ABD’ye seyehat etmelerine imkan tanımak için düzenlenmiştir.

Amerika’da oturma ve çalışma izni başvurusu

Amerika’da oturma ve çalışma izni başvurusu” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın