İtalya’da direkt oturma izni almak mümkün değildir. İtalya’da ikamet izni alacak olan Türk vatandaşları için resmi bir davetiye – iş davetiyes – eğitim amaçlı – evlilik ile olmaktadır. Direkt Türk pasaportu ile ourum izni alınması söz konusu değildir. İtalya vatandaşı ile evli olunması halinde oturma izni şartları sağlanırsa ikamet izni alınabilir. Turizm veya farklı kategorilerde İtalya’ya gitmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vize başvurusu yapmak zorundadır. İtalya’ya Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla gidilebilir.

İtalya’da nasıl oturma izni alınır?

Italya oturma izni kaç para?, Italya nasıl oturum alınır?, Italya oturma izni nasıl alınır?, Permesso di soggiorno nasıl alınır?, italya’da süresiz oturma izni, italya’da oturma izni, italya’da çalışmak istermisiniz, Ricevuta ile seyahat, italya’da ev alarak oturma izni, İtalya çalışma izni, İtalya siyasi oturum, İtalya Göçmenlik başvurusu 2021, Başvuru formuna 14,62 € damga pulu yapıştırılması gerekiyor. Sigortalı gönderi teslim ücreti için postanelere 30,00 € ödenmelidir. Elektronik oturma izninin verilmesi için, makbuzu başvuruya eklenecek uygun ön baskı fişi fiyatı 27,50 € Postanelerde bulunan fiş aracılığıyla, başvurulan ikamet izninin türüne ve süresine uygun olarak 80 € 200 € arasında değişen bir ücret ödeyin (Ek Ücretler tablosuna bakın).

Türk Vatandaşı İtalya'da nasıl oturma izni alınır

İtalya’da oturma izni başvurusu nasıl yapılır?

İtalya’nın göçmenlik yasası, İtalya’da 3 aydan fazla kalmayı planlayan AB üyesi olmayan vatandaşların İtalya’ya varışlarından itibaren 8 iş günü içinde oturma izni başvurusunda bulunmalarını şart koşuyor .

Çift uyruklu kişilerin (İtalyan veya AB/Ekstra AB) oturma izni başvurusu yapmasına gerek yoktur.

AB üyesi olmayan vatandaşlar, oturma izni başvurusunu “Sportello Amico” kontuarının bulunduğu herhangi bir postaneye yapmak zorundadır. Başvuru için gerekli kiti almak ve başvuru formunun doldurulmasına destek olmak için Politecnico’da n no’lu kutuya gidebilirsiniz. Kültürel arabulucuların size yardımcı olacağı Uluslararası İlişkiler Departmanında 12. Servis randevulu ve ücretsizdir.

Ayrıca herhangi bir Patronato ofisinden (24.00 kB) yardım alabilirsiniz .   

Öğrencilerimizin oturma izni başvurularını elle doldurmalarını (veya başkasının doldurmasına izin vermelerini) önermiyoruz.

Arabulucuların yardımıyla başvuru formu doldurulduktan sonra, başvuru her zaman “Sportello Amico” kontuarının bulunduğu herhangi bir postaneye en fazla 2/3 gün içinde teslim edilmelidir .

Posta giderleri 30,00 € tutarındadır. Elektronik oturma izni kartını alabilmek için ayrıca 70,46 € ödemeniz gerekecektir (12 nolu kutuda kültürel aracılar tarafından ödeme makbuzu ile verilmektedir).

İtalyan Posta İdaresi işveren pasaport kontrol edecek (! Kitinin zarfı mühürlemek için değil hatırlamak) ve size bir verecek içeren makbuz bir KULLANICI kimliği ve bir ŞİFRE.

Elektronik oturma izninizi alana kadar her zaman yanınızda posta makbuzunu veya en azından bir kopyasını pasaportunuzla birlikte getirmelisiniz.

Postaneden parmak izinizi almak üzere Questura Göçmenlik Bürosuna gitmeniz için size bir randevu (gün ve saat) verilecektir . Bu randevuda, 4 adet aynı vesikalık fotoğraf ve başvurunuzda eksik olabilecek her türlü belge de dahil olmak üzere kopyaları başvuru çantasına eklenmiş orijinal belgeleri getirmeniz istenecektir.

PTT’DEN VERİLEN RANDEVU FORMUNDA BELİRTİLEN GÜN VE SAATTE GİTMEK VE PARMAK İZİ İZLENMEK ZORUNLUDUR.

GÖÇ MÜDÜRLÜĞÜ RANDEVU KAÇIRAN ÖĞRENCİLERİN TÜM BAŞVURULARINI DURDURMAKTADIR.

Lütfen parmak izi randevusunun ardından Göçmenlik Bürosunda oturma izni kartının alınmasının birkaç ay sürdüğünü göz önünde bulundurun.

İtalya’da kalışınız 1 yıldan fazla ise, aldığınız parmak izi randevusunda “ entegrasyon sözleşmesini ” imzalamanız gerekmektedir . 

Türk Vatandaşı İtalya’da nasıl oturma izni alınır?

Bir cevap yazın