Mülteci çalışma izni nasıl alınır?

Eylül 20, 2021

Türkiye’de mülteciler çalışma izni başvurusu yapabilir mi? Türkiye’de kaçak olarak duran mültecilerin mültecilik başvurusu kabul edildiği andan itibaren 6 ay sonra çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir. Kısaca bir mülteciye çalışma izni yapılabilir. Mülteci kartı 6 aylık verilir ikinci altı aylıksüre başlayınca çalışma izni başvurusu yapabilirsiniz.

Mülteciler Nasıl Çalışma İzni Alabilir?

Mültecilere çalışma izni yapılabilmesi için ilk sığınma süresinin üzerinden altı ay geçmesi gerekir. Mülteciler ikinci 6 ay kimliklerini aldığı zaman çalışma izni başvurusu yapabilirler. Mültecilerin çalışma izni başvuruları internet üzerinden yapılır. Mültecilere çalıştırmakisteyen kurumun veya kişinin elektronikimzası ile çalışma bakanlığı web sitesi üzerinden başvuru yapabilinmektedir.

Mülteci çalışma izni nasıl alınır?

Mültecilere Çalışma İzni İzin Gerekli Evraklar?

Mültecilere çalışma izni yapacak olan kişinin veya kurumun hazırlayacağı evrak listesi;

  1. Elektronik İmza
  2. Adres Yerleşim Belgesi
  3. Kimlik Bilgisi
  4. İşyerinde çalışacaksa işyeri vergi vevhası
  5. İşyeri ödenmiş sermaya
  6. İşyeri 16 haneli sgk numarası
  7. İşyeri oda kayıt belgesi
  8. İşyeri Ödenmiş sernaye
  9. İşyeri son altı ay faaliyet raporu

Mültecilere çalışma izni için gerekli evraklar ise; Kimlik bilgisi, Pasaport, Adres yerleşim beyanı, 1 adet resim ile kişisel belgeler.

Mültecilere çalışma izni yapılabilmesi için ALO 170 nolu çalışma bakanlığı numarasını arayabilirsiniz. Türkiye’de mültecilerin çalışma izni için çalışma bakanlığı ile irtibata geçebilir detaylı bilgi alabilirsiniz.