Yabancıların ikamet işleri başvurusunu alan kurum Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve ona bağlı il ve ilçelerdeki şubelerdir. Yabancı ülke vatandaşları ülkemize girince vize sürelerininin bitiminden önce oturma izni başvurularını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Vize süreleri bitmeden başvuru yapabnların başvuruları kabul edilir başvuru yapamayanlar ise kaçak olarak görülmektedir. Ülkemizde kaçak kalışların cezası deport olmaktır. Deport olan kişiler veya çıkış kağıdı verilenlerin Türkiye’de ikamet izni başvuruları kabul edilmeyecektir. Yabancıların oturma izni başvurları nasıl ve nereden yapılır? Türkiye’de ikamet izni başvurularına Göç İdaresi bakmaktadır.

İkamet izni başvurusu nereye yapılır?

Yabancı ülke vatandaşları oturma izni almak için oturma izni başvurularını resmi kurum olan Göç İdaresi Müdürlüğü Web sitesi üzerinden yapması gerekmektedir. Göç İdaresinin resmi web sitesi E – İKAMET sitemi üzerinden yapılmaktadır. Bu linki tıklayarak ilgili yaasl siteye giriş yapabilirsiniz. Oturma izni başvuruları için göç idaresinden randevu almak için kişisel bilgi ve belgeler ile biometrik bir foto ve yabancılar için sağlık sigortası poliçesi gereklidir. Bunlar hazır ise kişiel bilgileriniz ile başvuru yapabilirsiniz.

Oturma İzni Başvuruları İçin Nereyi Aramam Gerekiyor?

Oturma izni başvurunuzu yaptınız ise randevu gecikmeleri ve uzun süre cevap alamadığınız durumlarda ALO 157 YİMER (Yabancı İletişim Merkezi) ni arayarak bilgi alabilirsiniz. Oturma izni başvurusu alan kurum neresidir? Göç İdareleri resmi başvuru kabul etme ve değerlendirme hakkına sahiptir.

Oturma İzni başvuruyu kimler yapabilir

Oturma İzni İçin Önemli Duyurular

İstanbul ili Esenyurt ve Fatih ilçesinde ikamet etmek isteyen yabancıların 15.01.2021 tarihinden itibaren yaptıkları
ilk başvuruları (istisnalar hariç) kabul edilmeyecektir.   

İkamet izni belgelerinde biyometrik  (ICAO standartlarında)  fotoğraf kullanımı zorunlu olup gerek E-ikamet sistemindeki başvuru sürecinde gerekse İl Göç İdaresi Müdürlüklerimizdeki işlemlerde aksaklık yaşanmaması adına söz konusu standartta fotoğraf uygunluğuna dikkat edilerek gerekmesi halinde fotoğrafların dijital halinin başvuru sürecinde ilgililere teslim edilmesi önem arz etmektedir.

COVİD-19 Pandemisi ile mücadelede alınan önleyici tedbirler kapsamında il göç İdaresi müdürlüğü hizmet binalarına girişlerde HES Kodu zorunluluğu getirilmiş olup randevu tarihinizde il göç idaresi müdürlüklerine gitmeden önce HES Kodu almanız önemle rica olunur

Oturma İzni başvuruyu kimler yapabilir?

Bir cevap yazın