İkamet izni uzatma ne zaman yapılır?

İkamet izni uzatma başvuruları yabancıları ilgilendiren bir konudur. Oturum sürelerinin bitmesine 60 gün kala uzatma başvurusu yapmaları gereklidir. Oturma izni için uzatma başvurusu göç idaresinin internet sitesinden yapılmaktadır ilk başvuru ile yapılacak olan işlemler aynıdır Yabancılar Türkiye ye giriş yaptıklarında oturma izni almışlarsa eğer ve bu oturma izni sürelerinden sonrada Türkiye de kalmaya devam etmek istiyorlarsa oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İkamet izni uzatma başvurularını mevcut ikamet izni sürelerinin bitmesine 60 gün kala yapabilirler. Bu süre bittikten sonra oturma izni başvurusu yapamazlar. Yabancı ülke vatandaşları Türkiye ye girdiklerinde oturum almışlarsa eğer oturum sürelerinin bitmesine 60 gün kala uzatma başvurusu yapmaları gereklidir. 

Oturma izni uzatma başvurusu nereden yapılır?

Oturma izni için uzatma başvurusu göç idaresinin internet sitesinden yapılmaktadır ilk başvuru ile yapılacak olan işlemler aynıdır. Eğer kişi adres bilgisini değiştirmediyse uzatma başvurusunu göç idaresine gitmeden posta yolu ile de gerçekleştirebilir. İkamet izni uzatma başvurusu adresi; https://e-ikamet.goc.gov.tr/ Başvuruda bulunurken randevu alacağınız zaman yabancı sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin oturum alacağınız süreyi kapsamalıdır yapacak olduğunuz sigorta. 

ikamet uzatma ne zaman yapılır, ikamet izni uzatma nasıl yapılır, Oturma izni uzatmak için gerekli evraklar
ikamet izni uzatma başvurusu

Oturma izni uzatma belgeleri nelerdir?

  • Başvuru Formu
  • Resim 4 adet
  • İkamet kimliği aslı ve fotokopisi
  • Başvuru formu üzerindeki harçların yatırılması
  • Pasaport ve fotokoileri
  • Noter kira sözleşme tastiki

Uzatma başvurusunda istenen evraklar ilk başvuruda olduğu gibi aynıdır başvuruda bulunacağınız ile göre istenen evraklar değişmektedir ayrıca göç idaresine randevuya gittiğinizde görevli memur sizden ekstra evrak talebinde bulunabilir bunun için size evrak hazırlama süresi tanınır bu süre içerisinde evraklarınızı tamamlayıp teslim edebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın