Kuzey Makedonya Vatandaşlarına Türkiye’de oturma izni

Makedonlar Türkiye’ye vize almadan 90 gün boyunca durabilirler. Makedonyalılara Türkiye 3 ay vizeden muaafiyetvermiştir. Bu sebeple Türkiye’de kalmak isteyen veya oturma izni almak isteyenler direkt giriş yapabilirler. Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Öğrenim ve çalışma amaçlı gelecek olanlar vizeye tabiidir. Türkiye’de turizm amaçlı kısa dönem ikamet izni alarak kalabilerler. Kuzey Makedonya pasaportu ile Türiye’de ikamet izni alınmaktadır. 

Türkiye’de İkamet İzni Alacak Makedonların Evrakları

Kuzey Makedonyalının ikamet izni almak için ihtiyacı olan evraklar; İkamet izni başvuru formu, harç makbuzları, pasaport ve fotokopisi, yabancı sağlık sigortası, kira kontratı, biometrik foto 4 tane. 

Makedonya’da çalışma izni başvurusu nasıl yapılır?

Türklerin Makedonya’da çalışabilmesi için hazırlayacağı evraklardan bazılarışu şekildedir. 

  • Adli sicil belgesi
  • Çalışma Ajansınca verilen izin
  • Geçim kaynaklarını gösteren belgeler
  • Kişinin ikamet edeceği yeri gösteren belgeler
  • Makedonya’da kalınacak süreyi en az 3 ay aşan geçerliliği olan pasaport
  • Sağlık sigortasına dair belgeler

İş kurmak için gelenler, öncelikle şirketin kaydını yaptırdıktan sonra aynı şekilde Türkiye’deki Makedonya Büyükelçiliği/ Başkonsolosluğunda vize başvurusunda bulunmalı, işlemler sonuçlanıncaya kadar Makedonya’da çalışmamalıdır.

Çalışma izin ücreti 30 Avro’dur.

Çalışma izni yine Makedonya dışındaki temsilciliklerden verilecektir. Ayrıca, çalışma izni alınıncaya kadar çalışmak yasaktır. Başvuruda eksik belge olmadığı takdirde sürecin en fazla 60 gün sürmesi öngörülmektedir.

Çalışma izni bulunan yabancının aile mensupları oturma izni alabilirler. Bu yöndeki başvurular da Makedonya Büyükelçiliğine/Başkonsolosluğuna yapılmalıdır. Oturma izninin uzatılması için Makedonya İçişleri Bakanlığına başvurulmalıdır.

Çalışma izni verilmeyen yabancılar, kararın alınmasından itibaren 8 gün içerisinde Makedonya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı nezdinde itiraz hakkına sahiptirler.

Yasadışı olarak çalışan yabancılara ve izinsiz yabancı çalıştıranlara para cezası, sınırdışı edilme ve Makedonya’ya giriş yasağı gibi cezalar uygulanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi ve çalışma izni başvuru formları aşağıdaki internet adresinde mevcuttur:

www.mtsp.gov.mk

Oturma izni başvuru formlarına ise aşağıdaki internet sitesinden ulaşılabilmektedir.

www.moi.gov.mk

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın