İsviçre Vatandaşlarına Türkiye’de İkamet İzni

Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; İsviçre’liler Türkiye’ye vize almadan girebilir. Türkiye’ye giriş yapmış olan İsviçreli ikamet izni randevusu alarak Türkiye’de kalabilir. İsviçre vatandaşının ikamet izni alabilmesi için internetüzerinden online randevu talebinde bulunması ve randevu formunu indirmesi gerekiyor. İsviçreliler nasıl ikamet izni randevusu alabilir; https://e-ikamet.goc.gov.tr/ Göç İdaresinin resmi web sitesi üzerinden randevu alnabilmektedir. İkamet izni randevu alınabilmesi için kişinin pasaport bilgilerine, ikamet süresini kapsayan sigorta ve kişisel bilgilerine ihtiyaç olur.

Türk vatandaşı İsviçre vatandaşı ile evli ise ikamet izni alabilir mi?

İsviçreli biri ile resmi evlilik yapan Türk vatandaşlarının aile ikamet izni başvurusundan bulunması gerekir. İsviçre vatandaşının ikamet izni turizm amaçlı ise bunu aile ikamet iznine çevirmesi gerekir. İsviçreli eşi olan Türk vatandaşı aile ikametine yine e ikamet sistemi üzerinden geçiş başvurusu yaparak randevu talebi oluşturabilir. Türk vatandaşı ile evli olan İsviçre vatandaşı 3 yıl sonra isterse Türk vatandaşlığına geçebilmektedir. Türk vatandaşlığı için İl Nüfus Müdürlükleri yetkili kurumdur. Kişiler isterlerse evrak listesi talep edip başvuru yapabilirler.

İsviçre Vatandaşlarına Türkiye'de İkamet İzni

İsviçre Vatandaşına oturma izni için gerekli evraklar

Türkiye’de ikamet izni almak isteyen İsviçrelilerin oturma izni sırasında aşağıdaki evraklara ihtiyacı olacaktır.

  1. İkamet izni randevu Formu
  2. Sonradan gönderilen randevu tarihi
  3. 4 tane foto
  4. İkamet süresini kapsayan sağlık sigortası
  5. Oturma izni formu üzerindeki harçların yatırılma makbuzları
  6. Pasaportu ve işlem gören sayfaların resimleri
  7. Oturduğu ev üzerine noteren kira kontratı veya noterden taahhütname vb.

Kişilerin durumlarına göre göç idaresi ek belge isteme hakkına sahiptir. İswviçre vatandaşı için yukarıdaki standart evraklar hazırlanır.

İsviçre vatandaşına Çalışma İzni

Türkiye’de oturma izni almış olan İsviçreliler çalışma izni başvurusuda yapabilirler. Oturma izni ile Türkiye’de çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir. İsviçre vatandaşının Türkiye’de çalışabilmesi için oturma izni kimliği, adres yerleşim yeri belgesi ve pasaport süresinin yeterli olması gerekir. İsviçre vatandaşına çalışma izni yapacak olan firmadan istenen belgeler için 170 nolu telefonla irtibata geçebilirsiniz. Çalışma izni için genel olarak iş yerinde aranan özellikler; 5 Türk vatandaşının SGK lı çalışması, Şirketin oda kaydı, Vergi numarası, E imza, Ödenmiş sermaye bilgileri en az 200 bin dolar vb evrakalar.

Türk vatandaşları İsviçre’de nasıl oturma izni çalışma izni alabilir?

Türk vatandaşları İsviçre’ye gidip oturma izni alabilmek için bazı şartlara ihtiyaç vardır. İsviçre Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Genel olarak İsviçre’de oturma izni almak için Şirket yolu ile, evlilik yolu ile ve öğrenci olarak gidilebilmektedir. İsviçre’de oturma izni almak isteyen Türk vatandaşları için en kolay yok İsviçre konsolosluğu ile irtibata geçmektedir. Gerekirse vize firmalarından da destek alabilirsiniz.

İsviçre’de çeşitli sebeplerde oturma izni, çalışma izni, öğrenci, evlilik gibi alanlarda bilgi almak isteyenler için İsviçre Türkiye konsolosluğu iletiş bilgilerinden veya kendiniz giderek bilgi alabilirsiniz. İsviçre Konsololsuğu Adresleri >

Bunları da sevebilirsiniz

İsviçre Vatandaşlarına Türkiye’de İkamet İzni” için 3 yorum

Bir cevap yazın