Yunanistan vatandaşı turist olarak Türkiye’de ne kadar kalabilir?

Yunanistan pasaportu ile Türkiye’ye gelen Yunanlılar ülkemizde 3 ay vizesiz kalabilirler. Yunan vatandaşları 90 gün vizeden muaftır. Turistlik amaçlı Türkiye’ye gelen Yunanlılar 180 güne 90 gün kuralına uygun olarak kalabilirler. Türk vatandaşları ilse Yunanistan’a giderken vize almak zorundadır.

Yunanistan’a seyahat edecek (diplomatik, hususi ve hizmet pasaport hamilleri hariç) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen vize rejimine göre vizeye tabidirler. Schengen Anlaşması’na dayanan Yunanistan vize rejimi, Yunanistan’dan transit geçecek vatandaşlarımıza da vize zorunluluğu getirmektedir. Sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması bulunmamaktadır ve pasaportlarda aranan asgari geçerlilik süresi, vize süresinin bitiminden itibaren 3 aydır.

Yunanistan vatandaşı turist olarak Türkiye'de ne kadar kalabilir?

Yunanistan’ın kıyılarımıza yakın ve doğrudan deniz seferi bağlantısı bulunan Yunan adalarına seyahatlerde 2012 yılından beri kolaylaştırılmış vize prosedürü kapsamında limanlarda 15 gün süreli vize verilmektedir. Sözkonusu prosedür, 2019 yılında 25 Mayıs–30 Eylül tarihleri arasında Midilli (Lesvos), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Rodos (Rhodes), İstanköy (Kos), Meis (Kastellorizo) ve Sömbeki (Simi) adalarını içerecek şekilde uygulanmıştır.

Yunanistan’ın koronavirüs salgını gerekçesiyle 24 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe koyduğu Türkiye’ye yönelik kara, deniz, hava ve demir yolu bağlantılarının geçici olarak kısıtlanması yönündeki tedbiri çerçevesinde yukarıda bahsekonu deniz seferleri de durdurulmuştur. En son olarak ülkemiz havalimanları ile Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı arasındaki tarifeli yolcu seferlerine yönelik kısıtlamalar 22 Mart 2021 tarihi itibarıyla kaldırılmıştır. Sözkonusu tedbirin kaldırılması, yalnızca uçuşların gerçekleştirilmesine yöneliktir. Ülkemiz dahil üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan’a girişinin yasaklanmasına yönelik kısıtlayıcı tedbirler geçerliliğini korumaktadır.

Yunanistan makamları pasaportlarda KKTC giriş/çıkış damgası olması halinde ülkeye giriş izni vermemektedirler. Diğer yandan, Yunanistan doğumlu vatandaşlarımızın pasaportlarında, anılan ülke makamlarıyla varılan mutabakat çerçevesinde, doğum yerlerinin Türkçe ve İngilizce isimlerinin, yanında “GR” ibaresiyle birlikte (örneğin “Gümülcine/Komotini GR”) yer alması gerekmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın