Estonya oturma izni için gerekli belgeler

Ekim 19, 2022

Estonya Oturma izni için neler yapılması gerekiyor, Estonya’da kimler nasıl İkamet izni alabilir, İkamet izni almak için vizeye gerek varmıdır. Estonya evlilik ile oturma izni veriyor mu? Estonya ülkesine gitmek için aranan şartlar nelerdir hangi yollar ile oturum izni alabilirsiniz. Estonya Kuzey Avrupa bölgesinde yer alan bir ülkedir. Estonya’ya gitmek için atılacak önemli adımlardan bazıları; yatırım yapmak – Estonya vatandaşı ile evlenerek – iş kurarak – çalışma izni alarak yerleşebilirsiniz. Oturma iznini almak için Estonya dış temsilcilikleri ile resmi vize hizmeti sunan kurumlar ile yapılabilir.

Estonya oturum izni için gerekli evraklar

Estonya öğrenci ikameti, çalışma izni, yatırım maksatlı ve turizm amaçlı gidecekler için bazı belgeler ve dokümanlar gereklidir. Genel olarak istenen belgeler şunlardır.

  • Oturma izni başvuru formu veya Uzatma başvuru formu
  • Davetiye ( iş davetiyesi, öğrenci için resmi davetiye)
  • Geçerli pasaport
  • Resim
  • Gelir beyanı (SGK dökümü, banka hesap bilgileri, tapu belgeleri vb)
  • Oturma izni harç yatırım belgesi
  • Geçerli sağlık sigortası (özel)

Estonya Oturma İzni

Estonya başka ülkelerden hemen hemen sığınma başvuru kabul etmez. Kabul etmiş olsa dahi çok düşük bir orandadır. ABD, Rusya ve AB ülkeleri Estonya’da vize almadan kalabilirler.

Türkiye’den Estonya için İkamet İzni başvuru yapacak olanların Konsolosluk aracılığıyla işlemlerini yapması gerekir. Elinizde bir davetiye var ise bu size avantaj sağlamaktadır.

Estonya’da oturum izni almanın en kolay yolu ise evlilik olarak bilinir.

Öğrenciler için Estonya’da Oturma izni almak için üniversite kayıt belgesi ve üniversite davetiyesi olması şarttır. Estonya oturma izni başvuru formu