Özbek Türklerinin Meşgur Özbek Plavı

Özbekistan’ın Meşhur Özbek Pilavı

Mayıs 21, 2022

Türkiye’de yapılan plava hiç benzemez, damak tadı olarak Türkiye’de yapılan pilav elbette güzel ama Özbek Plavı da oldukça lezzetli ve adını coğrafyanın dışına kadar taşırmış bir yemek türüdür. Yapılması biraz uzun sürer. İçerisinden bulunan önemli malzemeler; soğan, sarımsak, havuç, et, kara biber ve türlü baharat çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle önemli misafirlerin geldiği zamanlarda, bayramlarda, toylarda yapılmasına büyük önem verilmektedir. Özbek Pilavı oldukça lezzetli bir yemek olmakla beraber yapanın maharetine görede ayrıca lezzeti artmaktadır. Özbek Pilavının adına festivalalr düzenlenir ve Unesco tarafındanda koruma altına alınan bir yemek türüdür.

Özbek Pilavının Tarifi Nasıldır?

Tarihin ise en az İbn-i Sina dönemine kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Özbek Piyalesi Çayı içilerek hazmı kolaylaştırılmaktadır. Genellikle yanında bizim çoban salatası olarak bildiğimiz salata ile ikram edilmektedir. Özbekistan’da pilav için şarkılar, maniler, atasözleri ve deyimler bulunmaktadır. Özbek pilavı adına çeşitli sözlerde vardır. Bu sözlerden bazılarıise şu şekildedir; “Bir pulun kalsa da pilav ye, bir günün kalsa da pilav ye. Fakir insan pilav yer, zengin insan ise sadece pilav yer. Gördün aş, kaldırma baş. İyi insan aş vaktinde gelir.”

Özbek Pilavı Nasıl Yapılır? Et kısık ateşte kendi suyu ile yaklaşık 40 dakika pişirilir. Daha sonra su ve yarım tatlı kaşığı tuz eklenir, yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Bu arada soğan küçük küçük; havuç kibrit çöpü şeklinde doğranarak yağda, kısık ateşte ara sıra karıştırılarak kavrulur. Et, suyunu çekince havuç karışımına eklenir. Bir kaç kez çevrilir ve tencerenin dibine yayılır. Üzerine pirinç, 500 ml su ve tuz eklenerek kaynamaya bırakılır. Önce orta, sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar 15-20 dakika pişirilir. Karabiber serpilir ve üzerine peçete konup 20 dakika dinlendirilir.

Özbek Pilavı İçin Malzemeler?

İkram edeceğiniz kişilere göre bu malzameler değişebilir. 2 kişilik bir Özbek Pilavi için aşağıdaki malzemeler uygundur.

  • 1 orta boy soğan
  • 2 orata boy havuç
  • 2 su bardağı pirinç
  • 2 tatlı kaşığı karabiber 
  • 2,5 tatlı kaşığı tuz
  • 4 su bardağı su
  • 500 g kuşbaşı kuzu eti ( kemiksiz)
  • 6 yemek kaşığı margarin