Danimarka’da Türklere Oturma İzni

Danimarka oturma izni şartları, danimarka’da kaçak çalışmak, Danimarka Göçmenlik başvurusu 2022, danimarka’da yaşamak istiyorum, Danimarka vatandaşlık şartları 2022, Danimarka aile birleşimi şartları 2022, danimarka’da çalışmak istiyorum, Danimarkaya nasıl yerleşebilirim?

 Danimarka’da, başka bir şirketle bağı olmayan yeni bir şirket kurulması durumunda, bir kişi sermayenin tümüne sahip olabileceği gibi, bu kişinin Danimarka’da yerleşik olması gibi bir şart da aranmamaktadır. Ayrıca bu durumda, şirketin profesyonel yöneticisinin (manager) – ki bu kişinin sermayedar olması gibi bir koşul bulunmamaktadır- Danimarka vatandaşı veya Danimarka’da yerleşik olması gibi bir şart da yoktur.

Danimarka İkamet İzni Başvurusu

Danimarka'da oturma izni nasıl alınır

Bu ülkede bir şirketin şubesinin, ofisinin açılması durumunda ise, şirketin yöneticisinin Danimarka vatandaşı olması veya Danimarka’da, bir Nordik ülkesinde ve/veya bir AB ülkesinde yerleşik olması şartı aranmaktadır. Bu şartla ilgili, “Danimarka İş ve Sanayi Bakanlığı”nın vereceği özel izin tek istisnai durumu oluşturmaktadır. Bu itibarla, Danimarka’da ofis veya şube açmak isteyen işadamlarımız ile firmalarımızın, Danimarkalı veya bir AB/Nordik ülkesi vatandaşı olan bir yönetici bulmaları gerekmektedir.
Bu ülkede kurulan bir şirkette, ofis veya şubede çalışmak üzere, Danimarka’da Türkiye’den eleman bulundurulması durumunda (bu kişi şirketin sahibi de olabilir), işin niteliği ve devamı açısından bu kişinin Danimarka’da bulunması gerektiği konusunda bu ülkenin yetkililerinde kanaat oluşturulduğu takdirde, bu kişiler için (normal koşullarda bir, ancak şirketin ölçeğine ve bulunduğu sektöre göre en fazla iki veya üç kişi) 6 aylık veya en fazla 1 yıllık çok girişli vize verilmektedir. Vizenin bitimini takiben ise, bu kişinin gerçekten şirketin faaliyetleri açısından önemli bir rol oynadığı ve firmanın gerçek anlamda ticari faaliyette bulunduğu kararına varıldığı takdirde, bu kişilere, şirket faaliyetini sürdürdüğü sürece Danimarka’da çalışma veya oturma hakkı tanınmaktadır. Bu noktada, şirketin sahibinin Danimarka’da bulunma konusunda talebi olması halinde, bu kişiye yukarıda belirtilen ve ilk aşamada yararlandırılan 6 aylık veya 1 yıllık çok girişli vizenin verilmemesi durumunun hemen hemen hiç ortaya çıkmadığının belirtilmesinde fayda vardır.

Danimarka’da oturma izni alma şartları

Danimarka’da şirket kurulması, ofis veya şube açılması aşamasında bir avukatlık veya danışmanlık bürosu ile çalışma zorunluluğu olmamakla birlikte, ileride ortaya çıkabilecek bazı aksaklık, eksiklik ve sorunlarla hiçbir şekilde karşılaşılmamasının garanti altına alınması açısından, bir avukatlık bürosu ile çalışılmasında yarar görülmektedir. 

Öte yandan, bir Danimarka vatandaşı ile evlilik yapan bir kişiye de, otomatikman Danimarka’da oturma izni verilmektedir. Ayrıca, vatandaşlarımız için bu ülkede çifte vatandaşlık uygulamasının bulunmadığını, bir kişinin Danimarka vatandaşlığına geçmesi halinde, kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkmasının istendiğini belirtmekte fayda bulunmaktadır. Vatandaşlarımız için bu uygulamanın tek istisnasını, Danimarka Dışişleri Bakanlığı’ndan veya bu Bakanlığa bağlı “Danish Immigration Office”den alınacak özel izin oluşturmaktadır. 

Danimarka’da, AB ülkeleri vatandaşları doğrudan oturma ve çalışma iznine sahip bulunmakta, ayrıca bu ülkelerin vatandaşlarına çifte vatandaşlık statüsü ise kolaylıkla tanınmaktadır. Danimarka’da oturum izni koşulları ile ilgili bilgiler aşağıda belirtilen linklerde yer almaktadır. Danimarka Vizesi 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın