Oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının ilk yapmaları gereken işlem Türkiye ye giriş yaptıklarında ülkeler arası anlaşmalara göre belirlenen vize muafiyet süreleri bitmeden oturma izni randevusu almaktır.  Oturma izni randevusunu Göç idaresi genel müdürlüğünün internet sitesinden online olarak almaları gerekmektedir. Oturma izni randevunuzu oluşturduktan sonra size başvuruda bulunduğunuz ilde bir randevu verilir.  Randevu günü oturma izni almak için istenen belgeleri hazırlayarak göç idaresine teslim edip oturma izni alma talebinizi devlete bildirebilirsiniz. Oturma izni başvurularınızda istenen belgeler başvuruda bulunduğunuz ile göre değişiklik göstermektedir. Oturma izni başvurusu için gerekli olan ortak belgeler şunlardır.

İkamet izni başvuru koşulları

Oturma izni başvuruları için ortak belgeler yukarıda belirttiğimiz gibidir. Başvuruda bulunduğunuz ile göre görevli memur sizden ekstra evrak isteme yetkisine sahiptir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda size 30 gün evrak hazırlama süresi verilir bu süre bitmeden istenen evrakları hazırlayıp göç idaresine teslim edebilirsiniz.

Türkiye ye giriş yapan yabancı ülke vatandaşları vize muafiyet süreleri bittik den sonra Türkiye de kalmak istediklerinde yapmaları gereken işlem oturma izni diğer bir adı ile ikamet iznine başvuru yapmaları gereklidir. Oturma izni almak için ilk yapılması gereken işlem oturma izni randevusu almaktır. Oturma izni randevusu göç idaresi genel müdürlüğünün internent sitesinden online olarak yapılmaktadır. Oturma izni randevusu almak için oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Yabancı sağlık sigortası poliçe bilgilerini sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun yapmamanız durumunda başvurunuz ret edilebilir. Yabancı sağlık sigortası poliçe bilgileri sisteme giriş yapmadan alınan randevular geçersiz sayılmaktadır. Oturma izni randevunuzu pasaport iletişim gibi özel bilgilerinizi girerek oluşturabilirsiniz. Konu ile alakalı yanlış işlem yapmamak için bizi arayarak uzman arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

İkamet başvuru işlemleri

Türkiye ye giriş yaptığı zaman oturma izni başvurusunda bulunan ve oturma izni alan yabancı ülke vatandaşları oturma izni süreleri bittik den sonrada Türkiye de kalmak istemeleri durumunda oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurularını ikamet sürelerinin bitmesine 2 ay kala ilk başvuruda yaptıkları gibi göç idaresinin internet sitesinden onlıne olarak yapmaları gereklidir. Uzatma başvurusunda bulunduğunuz zaman ilk başvurudaki adres ve iletişim bilgileriniz gibi bilgilerinizde bir değişiklik yok ise posta yolu ile başvuru yapabilmektesiniz. Posta yolu ile yapılan başvurularda göç idaresine gitmeden kolaylıkla işleminiz gerçekleştirebilirsiniz. Oturma izni uzatma başvurularında hazırlanacak olan evraklar ilk başvurudaki ile aynıdır sadece ek olarak ikamet kimliğinizi ön ve arkasının fotokopilerini eklemeniz yeterlidir. Eğer başvuru yapacağınız zaman bilgileriniz değişmiş ise size sistem bir randevu yeri günü ve saati bildirir bu tarih ve saatte oturma izni uzatma için gerekli belgeleri hazırlayarak göç idaresine gidip dosyanızı teslim edebilirsiniz.

İkamet izinleri Oturma izni uzatma başvurusunda hazırlanacak olan belgeler başvuruda bulunacağınız ile göre değişiklik gösterebilir ya da görevli memur başvuruya gittiğinizde sizden farklı evrak isteye bilir. Bu durumla karşılaştığınızda evrak hazırlamak için size 30 gün ek evrak hazırlama süresi verilir bu süre bitmeden istenen evrakları hazırlayıp dosyanızı teslim edebilirsiniz. İşlemlerinizi kolaylıkla yapıp her hangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız bizi arayarak destek alabilirsiniz.

İkamet izni nasıl alınır?

Bir cevap yazın