Turizm amaçlı ikamet uzatma nasıl yapılır?

Turizm amaçlı ikamet izni olan yabancıların şartları uygun ise oturum izninlerini uzatmaları gerekir. Uzatma başvursu kimliksüresinin bitimine 2 ay kala yapılabilir. Süresi geçen kimliklerin uzatma işlemleri yapılmaz. O yüzden oturma izni başvurularınızı zamanında yapmanız gerekir. Yabancıların uzatma işlemleri e ikamet üzerinden yapılmaktadır. Turizm amaçlı oturma izni başvuruları yabancıların şahsen kendisinin gözet,iminde yapılması gerekir.

Turizm amaçlı oturum izni uzatma işlemleri

Yabancıların turizm amaçlı ikamet izni uzatmaları için bu adresi kullanmaları gerekir. Sonu gov tr olan sitenin dışında online başvuru yapılamaz. https://e-ikamet.goc.gov.tr/

Turizm amaçlı Türkiye’de ikamet izni alan yabancılar oturma izni sürelerinin bitmesine atmış gün kala e ikamet üzerinden online uzatma işlemini yapmaları gerekmektedir. Kimlik bitiş süresinden sonra uzatma işlemi yapılmaz.
Türkiye’de ikamet izni alan yabancıların ikamet izin sürelerinin bitmesine 60 gün kala uzatma işlemlerini yapmaları gerekmektedir. İkamet izni uzatma işlemlerini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. 

Turizm amaçlı ikametizni uzatma evrak listesi

Yabancıların Türkiye’de ikamet izni başvurusu sırasında hazırlayacağı evrakları

  • İnternet üzerinden alınmış ikamet izni randevu formu
  • İkamet izni randevusu alırken yazılan adrese noterden kira kontratı yapılması
  • İkamet izni başvurusu için geçerli yabancılara özel sağlık sigortası
  • Son altı ay içinde çekilmiş 4 tane biometrik fotoğraf
  • İkamet izni başvuru formu üzerinde yazan harçların vergi dairesine yatırıldığına dair makbuz
  • Pasaport ve işlem gören sayfaların fotokopisi
  • İkamet randevusu uzatma ise önceki kimlik kartının fotokopisi vesaire

Turizm amaçlı oturma izni uzatma kaç günde çıkar?

Öncelikle oturma izni ikamet başvurusu randevu alınır. Randevu alındıktan bir süre sonra ikamet izni randevu tarihi belirlenir. Türkiye’de şu sıralar ikamet izni başvurusu yapma randevu alma ve ikamet kimliği onaylandığı zaman ptt kargo ile gönderme dahil 30 gün içinde kimlik elinize ulaşabilmektedir.

Turizm amaçlı oturum izni uzatma başvuruları

Türkiye ye giriş yaptığı zaman oturma izni başvurusunda bulunan ve oturma izni alan yabancı ülke vatandaşları oturma izni süreleri bittik den sonrada Türkiye de kalmak istemeleri durumunda oturma izni uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni uzatma başvurularını ikamet sürelerinin bitmesine 2 ay kala ilk başvuruda yaptıkları gibi göç idaresinin internet sitesinden onlıne olarak yapmaları gereklidir. Uzatma başvurusunda bulunduğunuz zaman ilk başvurudaki adres ve iletişim bilgileriniz gibi bilgilerinizde bir değişiklik yok ise posta yolu ile başvuru yapabilmektesiniz. Posta yolu ile yapılan başvurularda göç idaresine gitmeden kolaylıkla işleminiz gerçekleştirebilirsiniz.

Oturma izni uzatma başvurularında hazırlanacak olan evraklar ilk başvurudaki ile aynıdır sadece ek olarak ikamet kimliğinizi ön ve arkasının fotokopilerini eklemeniz yeterlidir. Eğer başvuru yapacağınız zaman bilgileriniz değişmiş ise size sistem bir randevu yeri günü ve saati bildirir bu tarih ve saatte oturma izni uzatma için gerekli belgeleri hazırlayarak göç idaresine gidip dosyanızı teslim edebilirsiniz. Oturma izni uzatma başvurusunda hazırlanacak olan belgeler başvuruda bulunacağınız ile göre değişiklik gösterebilir ya da görevli memur başvuruya gittiğinizde sizden farklı evrak isteye bilir. Bu durumla karşılaştığınızda evrak hazırlamak için size 30 gün ek evrak hazırlama süresi verilir bu süre bitmeden istenen evrakları hazırlayıp dosyanızı teslim edebilirsiniz. İşlemlerinizi kolaylıkla yapıp her hangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız bizi arayarak destek alabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın