Sigara Krizi Anında Ne Yapılır? Sigarayı bıraktıktan sonra gelen sigara içme isteği tüm sigarayı bırakanlarda görülen sorunlardan
biridir. Bu yüzen sigarayı bıraktıktan sonra tekrar başlayan kişi sayısı oldukça fazladır. Fakat ilk zamanlar bu krizi bir şekilde atlatır ve kendinizi meşgule eden bir şeyler bulursanız sigaradan gelen ve kriz sanılan şeyin çok rahat bir şekilde üstesinden gelinebilir.
Psikolojik Savaş Anı: Kriz! Bir insanın yaşayacağı en büyük zorluklardan birisi de psikolojik zorluk ve kriz anlarıyla mücadele
etmektir. Bunu genele yaydığımızda özellikle sigara, uyuşturucu madde gibi maddeler vücudumuzu bir çeşit bağımlılık ve konfor alanına alıştırıyor. Bağımlılığını bırakmak isteyen insanlar ise bunun psikolojik zorluğunu görüp kriz yaşayınca daha kolay yöntem olan bırakmamak yoluna giriyor. Peki, bu kriz anlarında psikolojik yönetim nasıl olmalıdır? Bunun için ekstra psikolojik yöntem vb. denenebilir. Fakat daha iyi bir yöntemimiz var: meditasyon. Filmlerde, dizilerde, kitaplarda sıkça gördüğümüz kavram olan meditasyon, aslında yüzyıllardır yapılan bir yöntem. Ve oldukça basit.

Meditasyonun Sigarayı Bırakanlar İçin Faydaları

Günde sadece 10 dakika yapılan meditasyonun insan psikolojisine olan faydalarını saymakla bitmiyor.
Bunlardan birisi duygusal eşiğin yükselmesi ve stresi yönetebilmek oldukça önemlidir. Yani aslında
sadece sigara problemi olan birisi değil; bütün insanların yapması gereken bir şey meditasyon.
Bağımlılığın yanı sıra depresyon, anksiyete, panik atak kişilerin de muhakkak yapması gereken bir
yöntemdir. Meditasyonu yapmak oldukça kolaydır. Meditasyon yapmak için:

Sigara Krizi Anında Ne Yapılmalıdır
  • Mümkünse sabahları uyandıktan sonra işlerinize başlamadan önce bağdaş kurun, gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın.
  • Sadece nefesinizi izleyin.
  • Ne zaman ki dikkatiniz düşüncelere kayıyor, tekrar nefese dikkatinizi verin.
  • Bunu güne 10 dakika bile yapmanız, size birçok fayda sağlayacaktır.
  • Ayrıca kriz anlarında anlık meditasyon ile psikolojik eşiğinizin yüksekliğini fark edip bu kriz anını daha iyi aşacaksınız. Sağlık, psikolojiyi de içerir. İyi olmayan psikoloji, iyi olmayan sağlık demektir.

Sigara Krizi Anında Ne Yapılmalıdır?

Bir cevap yazın