Sağlıklı Kalp İçin Bazı Sırlar

Kalp sağlığı kaynaklı ölümler hala dünya çapında birinci sırada. Ailesinde önceden geçirilmiş kalp  hastalıkları olanlar, kendisi bizzat kalp hastalığı yaşayanlar, ya da böyle bir problem yaşamak istemeyenler özellikle bu konuda daha dikkatli olmalıdır. Kalp sağlığı problemleri insanları korkutuğu için kalbi korumak da insanlara zormuş gibi geliyor. Aslında düşünülenin aksine kalp sağlığını korumak oldukça basit. Kalbi yeteri kadar çalıştırarak sağlığımızı eskisinden de iyi yapabiliriz.

Sağlıklı Bir Kalp İçin Doğru Beslenmek

İlk olarak beslenmek, sağlıklı bir kalp için çok önemlidir. Yiyeceğimiz fazla besinler bizde yağ yapımına ve kalbi daha çok zorlamaya yol açar. O yüzden ne eksik ne fazla, gerekli vitamin, protein alımını sağlamak bizim için altın kuraldır. Bunun için Akdeniz Diyeti birebirdir. Diğer kısım ise hafif egzersiz. Ağır değil; hafif! Egzersiz planlaması oldukça kompleks olup hekim eşliğinde planlanmalıdır. Genelde hafif tempo yürüyüşleri kalp hastaları ve kalp sağlığını korumak isteyenlere sıklıkla önerilir.

Sağlıklı Kalp İçin Bazı Sırlar

Sağlıklı Bir Kalp İçin Egzersiz

Yeteri kadar kilo vermek, hem fiziksel hem kalp sağlığına oldukça olumlu etkileri olan bir diğer yöntemdir. Gerekli spor ve beslenmeyle daha rahat kilo verebilir ve kalbe olan faydasıyla da daha sağlıklı olabilirsiniz. Ve tabii ki sigarayı, alkolü bırakmak! Bağımlılık, bu yolda sizin en büyük düşmanınız olup, onları bırakarak daha rahat nefes aldığınız, daha iyi, daha  mutlu hissettiğiniz sağlığa kavuşmak daha kolay olacaktır. Bunun için de gerekli psikolojik destek, ilaç desteği veren birçok klinik bulunmaktadır.

Doktorunuz bu anlamda sizi en iyi şekilde yönlendirecektir.Kalp sağlığı en çok dikkat edilmesi gerekilen şeylerden birisidir. Sağlık bile olsanız bunları yapmak size birçok olumlu dönüş sağlar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın