Kalp ve Damar Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Nisan 23, 2023

Kalp ve Damar Sağlığı, Sağlıklı bir kalbin işleyişi için sağlıklı damarlara sahip olmak önemlidir. İlerleyen yaşlarla birlikte yetkili doktorlara gidip kontrol etmek dikkat etmemiz gereken önemli hususlardan biridir. Bunun yanı sıra tükettiğimiz besinlere de dikkat etmek sağlığımız için ehemmiyet arz eden durumlardan esas olandır. Yapılan çalışmalara göre kalp ve damar sağlığına uygun diyetler mevcuttur. Lif, antioksidan, tekli doymamışyağve balık tüketimiyle birlikte damar hastalıkları açısından önemli olumlu etkiler görülür. Omega3 kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Kanda pıhtı oluşumunu azaltır ve damar genişletici etki sağlar.  Besinler, sağlığımız için en etkili ilaçlardır.

Kalp ve Damar Sağlığı

Karaciğer, sakatatlar, işkembe gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra yağlı gıdalar olan tüm gıdalar, alkollü içecekler, tereyağı gibi yağ oranı yüksek olan yağlar, et suyu veya kemik suyu kalp ve damar sağlığı için tüketmememiz gereken besinlerdir. Taze sebze, meyve, balık gibi lifligıdalarda tam tersi etkiyi verir ve kalp ve damar sağlığı için yapılması gerekenlerin başında bu tarz besinler tüketmemiz gerektiğidir. Kırmızıeti haftada 1 veya 2 kez tüketmekte faydalıdır. Tatlı tüketmek isteği geldiğinde ise hamur işinde çok süt ürünleriyle yapılan tatlılar tercih edilmelidir. Günlük tuz alımını da  gram olarak sabitlemek önemlidir.

Kalp ve Damar Sağlığı için Yapılması Gerekenler

Hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarını olumsuz etkileyen faktördür. Dolayısıyla tansiyonunuzu kontrol altında tutmanızda  önemlidir. Sigara gibi kötü alışkanlıkları bırakıp, düzenli spor yapan bir hayat standartlarına ulaşmakta diğer bir adım olmalıdır.