Obezite sorunları dünyada büyük sorunlara yol açan genel olarak sağlıklı beslenme çeşitli rahatsızlıklar gelmektedir Obezite ile nasıl mücadele edilir? Obezitenin önüne nasıl geçilir? obez olmamak için nelere dikkat etmeliyiz? Türkiye’de obezite sorunları nelerdir ve bunun çözüm yolları var mı? Obezite ile mücadelede hangi önerilere dikkat etmeliyiz. Obezitenin önene geçmek için en önemli kural düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Obezite dikkatedilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Obeziteye sebep olan etmenler nelerdir?

Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir. Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir.

Obezite nedir Obezite hastalığının nedenleri nelerdir

Obezitenin nedenleri ve sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.

Obezite nasıl oluşur?

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır. Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.

Obezitenin önüne nasıl geçilir?

Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Obezite için destek alınız >>

Obezite nedir ve zararları nelerdir?, Obezite nedir ne gibi sonuçlar doğurur?, Obezite zararları, Obezite Nedir kısaca, Obez Nedir, Obezite belirtileri, Obezite Nedir makale, Obezite Nedenleri, Obezite tanımı, obezite nedir, obezitenin zararları nelerdir, Obezite nedir kısaca e ödev?,
Obezite derecesi yüzde kaç olmalı?, Obezite hastalığının nedenleri nelerdir?, Obezite kansere neden olur mu?, Obezite hastalığı nasıl tedavi edilir?, Obezitenin riskleri nelerdir?, Obezite nasıl hesaplanır?

Obezite nedir? Obezite hastalığının nedenleri nelerdir?

Bir cevap yazın