Estonya Uzun Dönem İkamet İzni

Türk vatandaşları bilindiği üzere Estonya’ya vizesiz giriş yapamaz. Estonya’da uzun süreli kalmak isteyen Türklerin yapacağı tek iş D vizesi başvurusudur. Estonya’da D vizesi ile uzun dönem kalınabilir. Estonya’da oturma izni alma veya başvuru yapma şartı D vizisidir. D vizesi ile uzun dönem ikamet izni 1 yıllık başvuru ile kalınabilmektedir. Estonya için D vizesi başvurusu Ankara’dan yaılmaktadır.

Türkiye’den D vizesine nereden başvuru yapılır?

Ankara’daki Estonya Büyükelçiliğinde D vizesine kimler başvurabilir Ankara’daki Estonya Büyükelçiliğinde D vizesine başvuru yapabilen kişiler: Türk vatandaşları; Eğer başvuru sahibi bir Türk vatandaşı değilse, kural olarak, Ankara’daki Estonya Büyükelçiliğinde D vizesi için geçerli bir Türk oturma izin ile başvurabilir; Türkiye’de ikamet etmeyenler: eğer Türkiye’de yaşamıyorsunuz ve ikamet ettiğiniz ülkede Estonya’nın temsili yokmuş. Vize işlemleriyle ilgili Estonya temsillerinin listesini burdan inceleyebilirsiniz. Türkiye’de Estonya D vizesi için başvurabileceğiniz yerler D vizesine başvuru yalnızca Ankara’daki Estonya Büyükelçiliğine yapılabilir. Başvuru yapmak için, ilk önce internette online randevusunu almanız gerekmektedir.

Estonya’da oturma izni için D vize başvurusu

Estonya’da uzun süreli kalmak – 180 günlük sürede 90 günden fazla kalmak. Uzun süreli konaklama Estonya tarafından verilen D vizesine veya Estonya tarafından verilen oturma iznine bağlıdır. Bazı durumlarda (eğitim ve iş gibi sebepler), uzun süreli bir konaklama başka bir Schengen Üyesi Devlet tarafından verilen D vizesi veya oturma iznine de dayanmaktadır.

Estonya oturma izni başvuru şartları

Estonya’da 1 yıllik dönemden daha uzun kalan kişiler elçilikte oturum izni başvurusunda bulunmalıdırlar. Oturum izini aldıktan sonra Estonya’ya giriş yapabilirler. Oturum izni hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız. Bazı durumlarda (eğitim, özgirişim’de çalışanlar/startup), bir yıldan fazla kalmaya devam eden bir kişi, büyükelçilikte D vizesine başvurabilir, D-vize ile Estonya’ya giriş yapabilir ve Estonya’da  ikamet izni için doğrudan Polis ve Sınır Muhafız Kuruluna başvurmalı .

Eğer kişi Estonya’da 365 güne kadar kalmak istiyorsa, D-vizesi için başvurmalı. Vıze olumlu çıktıysa, Estonya’ya girebilirsiniz ve orda kalabilirsiniz.

Kural olarak, başvuru sahibi elçilikte bir D vize başvurusu veya oturma izni başvurusu sunabilir, ancak ikisini birden sunamaz.

Bunları da sevebilirsiniz

Estonya Uzun Dönem İkamet İzni” için 2 yorum

Bir cevap yazın