Türkiye’de halihazırda ikamet izniyle kalanlar oturma izninlerini uzatıp uzatmayacağı konusunda bilgi sahibi olmak istemektedirler. Veya Türkiye ilk defa gelen bir yabancı Türkiye’de oturma izni alabilir mi yani yabancılara oturma izni veriliyor mu? Yabancıların Türkiye’de ikamet izni oturma izni alabilmeleri için vize süreleri dolmadan randevu almaları gerekmektedir ikamet izni randevusu yabancılar için e-ikamet.gov.tr adresinden alınmaktadır. Uzatma başvurusu yapacak olan yabancılar adres yerleşim beyanı alarak diğer harçlarını ödeyerek randevu tarihinde göç idaresine gitmek zorundadır. Ancak yeni ikamet izni almak isteyen yabancılar ise kira kontratı yapmakla yükümlüdür lakin kira kontratı ev sahibi ile noter huzurunda yani noterde yapılacaktır.

Yabancılara ikamet izni veriliyor mu?

Ülkemizde ikamet izni ile kalan yabancılar ikamet izin süresi 60 günden düştüğü zaman uzatma başvurusu yapabilmektedirler 60 gün sonunda kimlik süreniz bittiği zaman uzatma başvurusu yapamazsınız. Türkiye’de ikamet izni ile kalan Rusya Türkmenistan Özbekistan Kırgızistan Azerbaycan İran Afganistan Ukrayna Bulgaristan Irak Endonezya Filipinler Kore vb vatandaşları ikamet izni süreleri bitmeden uzatma yapmak mecburiyetindedir.

Yabancılara oturma izni veriliyor mu verilmiyor mu gibi sorular kişilerin aklına gelmektedir yabancılar Türkiye’de ilk defa ikamet izni başvurusu yapıyorsa vize ihlali yapmadan ikamet izni başvurusu yapmalıdır uzatma başvurusu olanlar ise uzatmalarını yapmalıdır. İkamet izni onaylama göç idaresine bağlıdır Göç İdaresi kurumu kişinin başvurusunu inceleyerek olumlu veya olumsuz yanıt verebilmektedir. Bu sıralarda en fazla ikamet izni onaylanan ülkelerin Rusya, Ukrayna, AB vatandaşları, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları olduğu söylenmektedir veya iddia edilmektedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi uzatması olanlar uzatmasını yapabilir yeni başvurusu yapanlar ise başvurularını yapabilirler ikamet izninizin verilip verilmeyeceği değerlendirme sonunda size mesaj ile iletilecektir.

Yabancıların oturma izni hakkında her türlü soru sorup cevap alabileceği 7 gün 24 saat iletişim sağlayabileceği bir numara bulunmaktadır 157 Yimer’i arayarak istediğiniz konuda danışabilirsiniz veya bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’de yabancılara oturma izni veriliyor mu?

Bir cevap yazın