in Halk Cumhuriyeti Pasaportu ile Türkiye’ye gelen yabancılar oturma izni alabilirler. 1 yıldan 5 yıla kadar kanuna uygun olduğu sürece Türkiye’de turizm amaçlı ikamet izni alınabilmektedir. Çin vatandaşının oturma izni almak için vize ile Türkiye’ye girmesi yeterlidir. Çin oturma izni için Çin kurumlarına başvurulması gereklidir. Çin pasaportu ile ikamet izni alma Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Web sitesi üzerinden alınmaktadır. Resmi İkamet İzni Başvuru Adresi https://e-ikamet.goc.gov.tr/ burasıdır. Türkiye’deki çin vatandaşları bu adresten oturma izni alabilirler.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının, ÇHC’ne gelmeden önce ilgili Çin temsilciliğinden vize almaları gerekmektedir. Hong Kong ve Makau’ya seyahat eden vatandaşlarımız ise vizeden muaftır. Hong Kong ve Makau’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değildir. 

Hong Kong Türklerden Vize İster Mi?

Çin anakarasından Hong Kong’a geçmek ve daha sonra tekrar Çin’e geri dönmek isteyen vatandaşlarımızın geri dönüşlerini teminen gerekli vizelerinin olması gerekmektedir. Bu durumdaki vatandaşlarımızın, Çin’e gelmeden önce çift girişli vize almalarında fayda bulunmaktadır. 

Çin’den taransit geçişler 

Çin üzerinden üçüncü ülkelere geçişlerde, havaalanı sınırlarından çıkılmadığı sürece 24 saate kadar vize alınmasına gerek bulunmamaktadır. Havaalanından çıkılmasını ya da 24 saatten daha uzun süreyle konaklamayı gerektiren transit geçişler için, ÇHC Büyükelçiliğinden/Başkonsolosluğundan transit vize alınması gerekmektedir. Pasaportların geçerlilik süresi: Çin’e girişte, pasaport geçerlilik süresinin en az altı ay olması şartı aranmaktadır. 

Çin’de ikamet izni bidirimi

Yabancıların ÇHC’ne girişini takip eden 24 saat içinde ikamet ettikleri adresi bulundukları şehirdeki Kamu Güvenliği Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerekmektedir. Otelde konaklayan vatandaşlarımızın kayıt işlemi otele girişte otel görevlilerince yapılacaktır. 

Çin’de ikamet izni alma

ÇHC’nde çalışmak veya öğrenim görmek üzere ya da özel sebeplerle altı aydan uzun süreyle ikamet etmek üzere gelecek yabancıların, ÇHC Büyükelçiliği tarafından tasdiklenmiş bir sağlık belgesi ibraz etmeleri istenmektedir. İstenebilecek diğer belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi için ÇHC’nin Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçilmesi uygun olacaktır. Kimlik ibrazı 16 yaş ve üzerindeki tüm yabancıların pasaportlarını daima yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Polis tarafından, özellikle büyük sportif, kültürel veya siyasi etkinlikler sırasında sık sık pasaport kontrolü yapılabilmektedir. Pasaportunu ibraz edemeyen ve durumunu açıklayamayan yabancılar para cezasına çarptırılabilir, hatta gözaltına alınmaları sözkonusu olabilir. Pasaportunu yanında taşımak istemeyen vatandaşlarımızın yanlarında fotokopisini bulundurmaları ve pasaportlarını otelde güvenlikli kasada muhafaza etmeleri mümkündür.

Çin vatandaşlarına Türkiye’de ikamet izni alma

Bir cevap yazın