Fas pasaportu ile oturma izni alma


Türkiye’ye yeni genel Fas vatandaşı ile uzatma yapacaklar arasında evrak ve harç farklılıkları olmaktadır. Yeni başvuru yapacaklara 2300 ₺ gibi ilk giriş vize harcı da çıkabilmektedir. Uzatmalarda ise bu harç istenmez. Türkiye’ye giriş yapan yabancı ülke vatandaşları otuz veya 90 gün dolmadan önce ikamet izni randevu başvurusu yapmalıdır. İkamet izni oturum randevusu internet üzerinden alınmaktadır. İkamet izni randevusu alırken dikkat edilecek hususlardan bir tanesi şudur; randevu giriş yaparken yabancılara özel sağlık sigortası bilgilerinizi de girmiş olmanız gerekmektedir.

Fas vatandaşına oturma izni fiyatları

Türkiye’de ilk kez ikamet izni alan Fas vatandaşları 2300 ₺ ilk giriş vize harcı ile 80 Dolar ve 356 ₺ harç yatırmak zorundadır. Fas vatandaşları için bu paranın ödenmesi gerekmektedir. Uzatma başvurusu yapacak Fas vatandaşları ise 2300 ₺ yi ödemezler. Faslılara oturma izni için ayrıca özel sigorta 1000 ₺ ile 4550 ₺ arasında değişmektedir. Fas vatandaşları birde oturduğu ev için noter onaylı kira kontratı yapmalıdır bunun fiyatı da 2500 ₺ civarındadır. Fas vatandaşı ile evlenmek isteyenler için oturma izni nasıl alınacak bu konu ile alakalı aşağıdaki numarayı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Faslılara Türkiye’de ilk ikamet başvuru evrakları

 • Sağlık sigortası
 • Oturma izni başvuru formu
 • Pasaport fotokopisi
 • fotoğraf (4 tane)
 • Vergi numarası alma
 • Kira kontratı noter onaylı 
 • İlk giriş vize harcı yatırma (uzatma için geçerli değildir)
 • Kart aidatı yatırma
 • Başvuru evrakı üzerindeki harcı yatırma
Fas vatandaşına oturma izni fiyatları, Fas oturma izni fiyatları, Fas Türkiye ikamet izni alma

Faslıların ikamet izni uzatma evrakları

Fas vatandaşları öncelikle ikamet izni randevusu alırlar. Randevudan sonra ikamet izni randevu tarihinde oturma izni randevusu için talep ettikleri göç idaresine giderler. Göç idaresine giderken gerekli evraklar ise;

 1. Özel Sağlık sigortası
 2. Oturma izni uzatma başvuru formu
 3. Pasaport fotokopisi, Türk kimliği aslı ve fotokopisi
 4. Fotoğraf (4 tane) biometrik
 5. Kira kontratı noter tasdikli  (Ev sahibi ile noter huzurunda, ayrıca dask ve tapu fotokopisi ve numarataj)
 6. Kart aidatı yatırma  
 7. Başvuru evrakı üzerindeki harcı yatırma

2023 yılı itibari ile Fas vatandaşlarına turizm amaçlı ikamet izni verilip verilmeyeceğini öğrenmek için 157 yi arayabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın