Türkmenistan Vatandaşı İkamet Tezkeresi

Türkmenistan vatandaşının ikamet teskeresi alabilmesi için Türkiye’ye giriş yaptı zaman vize ihlaline düşmeden önce E İkamet üzerinden randevu alması gerekmektedir. Türkmenistan pasaportu hamilleri Türkiye’de ikamet tezkeresi alabilirler bunun için bir biometrik foto, kişisel bilgileri ve yabancılara özel sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Türkmenistan vatandaşlarına oturma izni alınabilmesi için Göç İdaresi web sitesi üzerinden randevu formu oluşturmak gerekmektedir. İlk girişlerde ikamet izni teskeresi 1 yıl olarak alınmalıdır. Türkmenistan vatandaşları için ikamet alma adresi Türkmenistan Vatandaşına E İkamet Başvurusu yapılması için linke tıklayınız. E İkamet alabilmeniz için resmi ades https://e-ikamet.goc.gov.tr/ olarak girilmelidir. Bu Adres üzerinden randevu alınız. Türkmenistan vatandaşları için randevu alınacak resmi web sitesi budur.

Türkmenistanlılara Oturma İzni Nasıl Alınır?

İlk girişlerde ikamet izni teskeresi 1 yıl olarak alınmalıdır. Türkmenistan vatandaşları için ikamet alma adresi yapılması için resmi adres https://e-ikamet.goc.gov.tr/. E İkamet alabilmeniz için resmi ades E İkamet olarak girilmelidir. Randevu almak için üzerinden randevu alınız. Türkmenistan vatandaşları için oturum izni randevu alınacak resmi web sitesi adresi budur. İkamet izni oturum randevusu internet üzerinden alınmaktadır. Randevu alırken dikkat edilecek hususlardan bir tanesi şudur; randevu giriş yaparken sağlık sigortası bilgilerinizi de girmiş olmanız gerekmektedir. Kısa süreli 1 yıllık oturma izni başvuru işlemleri yapılır.

Türkmenistan oturma izni için gerekli evrak listesi

  1. Sağlık sigortası
  2. Oturma izni başvuru formu
  3. Pasaport fotokopisi
  4. Biometrik Fotoğraf (4 tane)
  5. Vergi numarası alma
  6. Kira kontratı noter onaylı 
  7. İlk giriş vize harcı yatırma 758,90 ₺ (uzatma için geçerli değildir, İlk başvuruda yapılır)
  8. Kart aidatı yatırma 125 ₺ (Harç ve aidatlar Vergi Dairesine yatırılır)
Türkmenistan vatandaşı ikamet tezkeresi

Türkmenistan Türkiye Oturma İzni Fiyatları

Türkmenistan vatandaşları ilk başvuru yaptığı zaman ödeyeceği harç fiyatı; 230,90 ₺ kart aidatı ödemesi için 356 ₺ yatırmalıdır. Bu harçları Vergi Dairelerine yatırabilirsiniz. Türkmenistan pasaportu olanlar Türkiye’de ikamet izni uzatma için harç sadece 356 ₺ olarak belirlenmiştir. Yani uzatma başvurusunda 356 ₺ lik harç yatırmanız gerekmez.

Türkmenistan vatandaşı Türkiye’de kaç gün kalabilir?

Türkmenistan vatandaşları Türkiye’de vizesiz 30 gün gün kalabilmektedir. Oturma izni alacak Türkmenistan vatandaşları bu süre bitmeden ikamet izni alacaksa başvuru yapmalıdır. Türkmenistan pasaportu ile Türkiye’de kalma süreniz için veya oturma izni hakkında bilgi almak için 157 yi arayabilirsiniz.

Türkmenistan Oturma İzni Başvurusu

Türkiye’de turizm amaçlı, öğrenci olarak veya farklı kategorilerde uygun durumunuz varsa oturma izni alabilirsiniz. Türkmenistan’lılar Türkiye’de turizm amaçlı oturma izni alarak kalabilirler. Oturma izni başvurunuzu vize ihlali yapmadan önce tamamlayınız. Vize ihlali yapan Türkmenistan vatandaşları oturma izni alamazlar.

Türkmenistan vatandaşları ikamet izni için sağlık sigortası yaptırır yabancılar için sağlık sigortası ise 1000 TL ile 4.000 TL arasında yaşınıza göre değişir.

Bunları da sevebilirsiniz

Türkmenistan Vatandaşı İkamet Tezkeresi” için 2 yorum

  1. Merhaba doğru adreslere link vermişsiniz, gerçekten çok iyi. Türkmenistan vatandaşlarını oturma izni için çok kandıran var. Firmaların resmi olmasına dikkat ediniz. Oturna izni belgelerinizin fotokopisini talep ediniz.

Bir cevap yazın