Ülkemize giriş yapan yabancı ülke vatandaşlarının oturma izni başvuru fiyatları ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bütün dünya ülkelerinin Türkiye’de oturma izni başvuru harçları bir değildir. Ülkemizde oturma en çok oturma izni alan yabancı ülke vatandaşları ve Türki Cumhuriyetlerin harç ücretleri şu şekilde sıralanabilir;

Türkiye’de ikamet izni almak kaç para?

  • Türkmenistan pasaportu ile ikamet izni parası ilk başvuruda 758 ₺ ile 125 ₺ dir. Türkmenistan pasaportu ile uzatma harç fiyatı 125 ₺ yatırırlar. 
  • Azerbaycan pasaportu ile oturma izni için yatırılacak para ilk başvuru ve uzatmalarda; 80 $ ile 125 ₺ dir. 
  • Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan pasaportu ile ikamet izni için yatırılacak para ilk başvuruda; 758 ₺, 80 $ ve 125 ₺ dir. Bu ülkeler uzatma başvurusu için ise sadece 80 $ ve 125 ₺ para yatıracaklardır. 
  • Rusya Federasyonu pasaportu ile Türkiye’de ikamet izni parası; Başvuru formunun üzerinden yazan tutardır. Yani 250 ₺ ile 125 ₺ dir. Rusya Federasyonu vatandaşları ikamet izni parası olarak ilk başvuru ve uzatmada ikamet izni başvuru formunun üzerindeki paraları ödemelidir.
  • Arnavutluk Vatandaşları için Türkiye’de ikamet izni ücretleri; ilk başvuru ilk başvuruda 758 ₺, 80 $ ile 125 ₺ dir. Uzatma ise; 80 $ ve 125 ₺ dir.
Ikamet uzatma harcı ne kadar?, Türkiye'de oturma izni ne kadar?, Türkiye'de çalışma izni ne kadar?, Yabancıların Türkiye'de oturma izni harç paraları, Yabancıların ikamet izni harç parası ne kadar?, Yabancılara oturma izni yıllık harç parası, Oturma ve çalışma izni parası, Yabancıların oturum izni harçları kaç paradır?,
Türkiye’de oturma izni harç parası ne kadar?

Yabancılar için oturma izni harç miktarları her yıl değişiklik gösterebilemkte. Yıl sonlarından belir miktarda zamlar yapılmaktadır. Yukarıda verilen oturma izni harç papaları 2021 yılı baz alınarak ortalama olarak verilmiştir.

Türkiye’de çalışma izni almak kaç para?

Yabancıların çalışma izni harç ödemeleri Bir yıldan fazla süreli çalışma izinlerinde her yıl için 1.017,80 TL harç alınır. Değerli kağıt bedeli kart aidatı ise 125 ₺ olarak yatırılır. Çalışma izni başvurusu onaylanan yabancıların işverenleri bu ücreti öderler. Ayrıca yabancı ülke vatandaşlı çalışanlara SSK ücreti aylık olarak yansıtılır ve günü geçmeden ödenmelidir.

Türkiye’de oturma izni almak kaç para?

Bir cevap yazın