Ülkemizde oturma izni ve adres yerleşim belgesi olan İran pasaportu hamilleri normal şartlarda bankalardan hesap açabilmektediler. Özellikle T.C. Devlet Banklarına gidilerek hesap açmak için gerekli evraklarla birlikte müracaat edilir. İran vatandaşına bankalardan hesap online olarak açılamaz. Yabancının hesap açmak için bizzat müracaat etmesi gerekir. İran pasaportu ile hesap açmak biraz zor olabilmektedir. Kişilerin durumlarına göre (ikamet, çalışma, konut alımları gibi) değişiklik gösterebilmektedir. Bizzat özellikle devlet bankalarına müracaat edilerek bilgi alınması önem arz etmektedir.

İran Vatandaşına hesap açan bankalar

Özellikle üzerinden tapulu evi olan, çalışma izni olan İranlılara hesap daha kolay açılabilmektedir. Türkiye’de ikamet izni ile kalan İranlılarada devlet bankaları ve bazı özel bankalar hesap açmaktadırlar. İran vatandaşına hesap açabilen devlet bankaları; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank. Bu bankalara giderek gerekli evrak listesini öğrendikten sonra şahsen başvuru yapabilirsiniz.

İranlılara banak hesabı için gereken evraklar

İran vatandaşının Türkiye'de hesap açması
İran vatandaşına Türkiye’de hesap açan bankalar

İran vatandaşları Türkiye’de bankalarda hesap açabilmek için bazı evrak ve dökümanlar hazırlamalıdır. İran vatandaşı banka hesabı İranlıların hesap açmak için hazırlayacağı evraklar; Pasaport, İkamet izni kimliği, adres yerleşim yeri belgesi, vergi numarası, taşınması varsa tapusu ile kişisel iletişim belgeleri gerekmeketdir. Özellikle devlet bankalarına müracaat yapılması önemlidir. Bazı özel bankalarda İran avtandaşlarına hesap açabilmekte. Bunun için adres yerleşim belgesi aldığınız ilçedeki bankalara gidilerek bilgi alnıması gerekir.

İran vatandaşının Türkiye’de hesap açması

İran vatandaşının Türkiye’de hesap açması” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın