Türkiye’ye kaçak yolarla gelen Suriyeliler turizm amaçlı ikamet izni alamazlar. Suriey vatandaşlarının Türkiye’de ikamet izni almaları için normal yollardan ülkeye giriş yapmaları gerekir. Vize ile ülkeye giriş yapan Suriye vatandaşı oturma izni başvuru yapmaya hak kazanır. İnternet üzerinden göç idaresi sitesinden randevu alınması gerekir. Randevu alındıktan sonra size verilen tarihlerde göç idaresine gitmeniz gerekmekte. Randevu aldığınız zaman formun çıktısını almayı unutmayın.

Suriye vatandaşına Türkiye’de ikamet alma

İkamet izni için Suriyelilere gerekli evraklar;

  1. Randevu alındığına dair başvuru formu
  2. Resim 4 tane
  3. Pasaport aslı ve fotokopileri
  4. Geçerli noter onaylı kira kontratı
  5. Başvuru formunda yer alan harçların yatırıldığna dair makbuz
  6. Randevu alınırken yağılan sağlık sigortası poliçesi

Suriye vatandaşına oturma izni almak

Suriyelilere ikamet izni alabilmesi için https://e-ikamet.goc.gov.tr/ bu web sitesine giriş yapmaları gerekir. Bu adres üzerinden giriş yaparak randevu alabilirsiniz. Online randevu işleminiz bittikten sonra randevu formunu yazdırmanız gerekir. Daha sonra ise size verilen tarihte randevu aldığınız göç idaresine varmanız gerekir. Randevu başvurusu yaparken başka bir amaçla ikamet izni almıyorsanız turizm amaçlı kalacaklar bölümünden almanız gerekir.

Suriye vatandaşına Türkiye'de ikamet alma
Suriye vatandaşına Türkiye’de ikamet alma

Suriyelilere ikamet alma işlemleri; Randevu tarihinde ikamet izni randevusuna gidilmesi gerekir. Suriye ikamet izni randevusuna gitmeyen vatandaşlarının ikamet izni randevusu iptal olur. Vize süresi bitmeden oturma izni başvurusu yapmayanlara oturma izni verilmeyebilir.

Suriyelilere Geçici Koruma Oturma İzni

Geçici Koruma kapsamında kayıt yaptırmak üzere bulunduğunuz İlin İl Göç İdaresine Müracaat edebilirsiniz. İstanbul ilinde ise Kumkapı ve Sultanbeyli Koordinasyon merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Suriyelilere oturma izni nasıl alınır?

Suriyelilere oturma izni nasıl alınır?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın