Rusya Federasyonu vatandaşları için Türkiye’de ikamet izni alma yolu zor değildir. Rusya federasyonuna bağlı özerk cumhuriyetler ile Ruslar Türkiye’de 90 gün vizesiz kalabilirler. Ruslar oturma izni almak istiyorlarsa ikamet randevu formu almak zorundalar. Oturma izni randevu formu ise internet üzerinden alınabilmektedir. Rusya pasaportu ile ülkemizde oturum almak için yabancının bir özel sağlık sigortası ve bir tane biometrik fotosunun olması gerekir. Bu bilgilerle randevu oluşturulabilir.

Ruslara Türkiye’de İkamet İzni Nasıl Alınır?

Oturma izni almanız için https://e-ikamet.goc.gov.tr (T.C. Resmi Randevu alma adresi) adresine girmeniz gerekir. Rus vatandaşı bu adrese girince oturma izni randevu oluşturabilirler. Oturma izni alacak iseniz oturma izni türünü doğru seçmeniz gerekir. Yani turizm amaçlı, evlilik (aile ikameti), konut alanlar diye farklı bölümlerden size uygun olanı seçmeniz gerekir. Daha sonrasında ise kişisel bilgileriniz ile randevu alabilirsiniz. Randevu almak için sağlık sigortası ve bir fotoya ihtiyacınız vardır.

Ruslara Türkiye'de ikamet izni nasıl alınır?
Ruslara Türkiye’de ikamet izni nasıl alınır?

Rusların Türkiye’de oturma izni fiyatları

Rusya pasaportu ile Türkiye’de oturma izni almak bazı ülkelere göre kolaydır. Ruslardan oturma izni için vize harcı alınmaz. Rusyalılara oturna izni ücretleri; 1 yıllık Sigorta yaşınıza göre 34 yaş altı 200 – 300 TL civarında. 1 yıllık oturma izni harcı 230 – 300 TL arası, 125 TL vize harcı. Oturduğunuz yere yani konuta noter onaylı kira kontratı 80 TL hazırlanmalıdır. Randevu formu ile size verilen tarihte randevuya gitmeniz gerekir.

Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’de pasaport süresi yeterli ise uzun süre turizm amaçlı ikamet ile kalabilirler. Ev alan Ruslar konut üzerinden oturma izni alabilir.

Türk vatandaşı ile evli olan Ruslar aile ikamet izni almalıdır. Aile ikameti başvuru yapanlar eşlerinin sigortalı olması durumunda sigorta yaptırmazlar.

Ruslara Türkiye’de İkamet İzni evrakları

  • Oturma izni ikamet başvuru formu tamamı
  • Harçların makbuzu
  • Sigorta poliçesi
  • Kira kontrat noter onaylı
  • Foto 4 tane yeni çekilmiş
  • Pasaport ve fotokopisi

Ruslara Türkiye’de ikamet izni nasıl alınır?

Ruslara Türkiye’de ikamet izni nasıl alınır?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın