Oturma izni kimliğim çalındı ne yapmalıyım?

Türkiye’de ikamet eden yabancılar zaman zaman ikamet izni kartrını veya çalışma izni kartını kaybetmekte veya çaldırmaktadır. Öncelikle polis karakolundan kağıt alarak il göç idaresi müdürlüğüne gitmeniz gerekecektir. Oturma izni kimliği kaybolan veya çalışma izni kimliği kaybolan yabancılar neler yapacak. Türkiye’de yabancı ikamet izni kartımı kaybettim ne yapabilirim? Oturma izni (ikamet kimliği) kaybeden yabancının kaybettiği yerdeki Polis Karakolunda zabıt tutturması gerekmektedir. 

Orturma izni kimliği kaybolan yabancı ülke vatandaşları; polisten aldığı zabıt ile bulunduğu yerdeki il göç idaresine giderek yeniden ikamet izni kartı talep eder. Göç İdaresi memuru sisden kart aidatı ödemsini ve resim gibi çeşitli evraklar talep edecektir. Bu evrakları hazır edip teslim ettiğiniz zaman kimliğiniz ikamet adresinize gönderilir.

Oturma izni kimliğim çalındı ne yapmalıyım

Oturma izni kimliği kaybolanların hazırlayacağı evraklar

  1. YERLEŞİM YERİ BELGESİ
  2. KAYIP TUTANAĞI (POLİS MERKEZİNDEN)
  3. PASAPORT FOTOKOPİSİ
  4. 2 ADET FOTOĞRAF
  5. HARÇ TUTARININ YARISI
  6. KART BEDELİ

Yabancı çalışma izni kimliğim kayboldu

Çalışma izni kimliğinizi kaybettiğiniz yerde polis karakoluna giderek zabıt turtturmanız gerekmektedir. Ardından İl Göç İdaresine giderek Yerleşim yeri belgesi (kira kontratı) polis kimlik kayıt tutanağı, pasaport fotokopileri, 2 adet bio metrik foto, harç bedelinin yarısını ve kart aidatını yatırmanız gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra kimliğiniz size tekrar gönderilecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın