Çin’de Türk pasaportu ile oturma izni alınabilir. Belirli koşullar ve kurallar çerçevesinde ikamet izni başvurusu yapılabilmeketdir. Çin’e gitmek için vize alınması gerektiğini unutmayınız. Çin Halk Cumhuriyetin’de ikamet başvurusu yapmak isteyen vatandaşların Türkiye’de ki Çin Konsolosluğuna giderek bilgi alınması çok önemlidir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidecek olan Türklerin vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Çin Türk Vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Umuma mahsus pasaportu olan Türk vatandaşlarının, Çin yerine Hong Kong ile Makau’ya seyahat eden Türkler vizeden muaftır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konuda ludur; Hong Kong ve Makau’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değildir. Türk vatandaşlarının Çin’e girişlerde ikamet ettikleri adresleri Çin Halk Cumhuriyetinin Kamu Güvenliği Müdürlüğü’ne bildirmeleri şarttır.

Çin Halk Cumhuriyetinde Oturma İzni Başvurusu

ÇHC’nde çalışmak veya öğrenim görmek üzere ya da özel sebeplerle altı aydan uzun süreyle ikamet etmek üzere gelecek yabancıların, ÇHC Büyükelçiliği tarafından tasdiklenmiş bir sağlık belgesi ibraz etmeleri istenmektedir. İstenebilecek diğer belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi için ÇHC’nin Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçilmesi uygun olacaktır. 16 yaş ve üzerindeki bütün yabancıların pasaportlarını daima yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Polis tarafından, özellikle büyük sportif, kültürel veya siyasi etkinlikler sırasında sık sık pasaport kontrolü yapılabilmektedir. Pasaportunu ibraz edemeyen ve durumunu açıklayamayan yabancılar para cezasına çarptırılabilir, hatta gözaltına alınmaları sözkonusu olabilir. Pasaportunu yanında taşımak istemeyen vatandaşlarımızın yanlarında fotokopisini bulundurmaları ve pasaportlarını otelde güvenlikli kasada muhafaza etmeleri mümkündür.

Türkiye’de Çin vatandaşı oturma izni alabilir mi?

Çin Halk Cumhuriyetinde İkamet İzni Başvurusu

Çin vatandaşları Türkiye’ye gelerek oturma izni başvurusu yapabilirler. Çinlilere ikamet izni verilmesi için aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekir.

  1. Oturma izni başvuru formu
  2. 4 biometrik adet fotoğraf
  3. Pasaport aslı ve fotokopisi
  4. Kira kontratı veya taahhütname (noter onaylı) 
  5. Kart aidatı makbuzu (Vergi numarası alınarak vergi dairesine yatırılır)
  6. Harçlar (Vergi numarası ile Vergi dairesinden yatırılır)
  7. Yabancılar için sağlık sigortası veya Genel Sağlık sigortası SGK 

Çinliler Türkiye’de Çalışabilir mi? Çin vatandaşı Türkiye’de ikamet izni alarak çalışma izni yapabilirler. İkamet izni olan Çin vatandaşlarına uygun bir iş olursa burada çalışma başvurusu yapılabilir. Çalışma izni için ikamet izni olması gereklidir.

Çin Z vizesi için gerekli evraklar

Pasaport: Orijinal pasaport ve fotokopisi. En az 6 ay geçerliliği olmalı, boş vize sayfası bulunmalıdır. Kimlik fotokopisi, ÇHC Vize Başvuru Formu, (2013AVersiyonu(. Foto, Yabancı Çalışma İzin Belgesi, Davetiye evrakları

Çin’de oturma İzni Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın