Federal Almanya’da çalışmak isteyenlerin ilk önce bir vize başvuru yapması gerekir. Almanya’da çalışma izni vizeswi almak için Almanya’ya hangi ülkeden gidileceğine göre farklı belgeler talep edilir. Almanya’da bir çalışma izni vizesi alarak Almanya’ya kolayca çalışma vizesi ile girebilirsiniz. Almanya’ya deneyimli meslekleri olan bazı vatandaşları kendi ülkesine kabul etmektedir. Almanya çalışma vizesi için başka neler yapılabilir?

Almanya Çalışma Vizesi

Bir davetiyeniz varsa veya davetiyesiz bir iş başvurusu yaptı iseniz veya Almanya’da çalışmak istiyorsanız bulunduğunuz ülkede Almanya temsilciliklerinden randevu almanız gerekir. Yetkili Alman dış temsilciliğinden randevu alın. Randevu sırasında iş vizesi için başvuru yapacaksınız. En geç bu tarihte denklik ve iş yeri için somut bir teklif ibraz etmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda belli Almanca bilgisini de belgelemeniz gerekecektir. Ayrıca bir sağlık sigortasına da ihtiyacınız vardır. Bu, Almanya’da yasal olarak zorunludur. Başvurunuzun pozitif olarak değerlendirilmesinden sonra vize alabilirsiniz.

Almanya çalışma vizesi nasıl alınır
almanya çalışma vizesi

Almanya’ya en kolay çalışma izni nasıl alınır?

Ülkeye giriş vizesi için Almanya’daki bir işverenden işe kabul belgesine ihtiyacınız vardır. Bu nedenle ilk önce Almanya’da iş yeri bulmanız gerekmektedir. İş yeri mesleki yeterliliğinize uygun olmalıdır. Zaten mesleki yeterlilik denkliğiniz mi var? O zaman iş yeri aramak amacıyla belki Almanya’ya giriş yapabilirsiniz. İş yeri aramak için Almanya’da azami 6 ay kalabilirsiniz. Alman dış temsilciğiniz size bu konu hakkında bilgi verebilir. Denklik prosedürü için başvuru yapın. Ülkeye giriş vizesi için denkliğe ihtiyacınız olacaktır. En önemli bilgileri ve danışmanlık merkezi iletişim bilgilerini denklik bulucu ile bulabilirsiniz. Denklik başvurusu yapmadan önce danışmanlık hizmetinden faydalanın.

Almanya çalışma izni için denklik başvurusu

Denklik prosedürü için başvuru yapın. Ülkeye giriş vizesi için denkliğe ihtiyacınız olacaktır. En önemli bilgileri ve danışmanlık merkezi iletişim bilgilerini denklik bulucu ile bulabilirsiniz. Denklik başvurusu yapmadan önce danışmanlık hizmetinden faydalanın. Denklik için nereye başvurabilirim? Denklik başvurunuzuAlmanya’daki yetkili merciye yapmanız gerekmektedir. Yetkili merciyi denklik bulucudan  bulabilirsiniz. Denklik bulucu

Almanya çalışma vizesi ile oturum izni alma

Vizenizi geçerlilik süresi içerisinde bir oturma iznine dönüştürmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yetkili yabancılar dairesi yapmaktadır. Oturma izni ile Almanya’ya uzun süre boyunca yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Yabancılar dairesine giden bağlantıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Bir üçüncü ülke vatandaşlığınız var ve bir iş için uzman olarak Almanya’ya mı gelmek istiyorsunuz? O zaman ülkeye giriş için vizeye ihtiyacınız olacaktır. Vize için ön koşul, somut bir iş teklifi ve yurtdışında aldığınız eğitimin denkliğidir. Veya: Yüksekokul mezuniyetiniz Almanya’da karşılaştırılabilir olarak tanınmıştır. Üçüncü ülkeler AB/AEA/İsviçre dışında tüm devletlerdir.

Zaten bir denklik prosedüründen geçtiniz ve bu işlem sırasında yetkili merci önemli farklar mı tespit etti? O zaman Almanya’da bir yeterlilik önlemine yönelik vize için başvurabilirsiniz. Yetkili merciniz veya denklik danışmanlığı size doğru yeterlilik önleminin seçimi konusunda bilgi verecektir. Danışmanlık merkezinizi denklik bulucuda veya bu İnternet sitesindeki danışmanlık bölümü altından bulabilirsiniz. Bağlantıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Denklik prosedürü ve vize süreci ayrı süreçlerdir. Her iki süreç için de başvuru yapmanız gerekmektedir.

Almanya çalışma vizesi nasıl alınır?

Bir cevap yazın