Öğrenci ikamet izni başvurusu

Türkiye’de öğretim görecek üniveriste öğrencileri ikamet izni başvurusu yapmak zorundadır. Öğrenci Oturma İzni için randevu alması gerekmektedir. Randevular Bakanlığın web sayfası https://e-ikamet.goc.gov.tr/ üzerinden alınır. Öğrencinin vize veya vize muafiyeti bitmeden (vize veya vize muafiyeti bittikten sonra randevu alan öğrencilerin işlemleri alınmayacaktır) https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden girip ilk başvuru’yu tıklayıp, bilgileri doldurup bilgisayardan çıktısını alması gerekmektedir.Randevu tarihi bilgisayardan alınan çıktıda yazmaktadır. Öğrencilerin istenilen evrakı acil bir şekilde toparlaması gerekmektedir.

Öğrenciler bazı üniversitelerde ikamet izni randevusu için Göç İdaresine gitmeyecek, Göç idaresi müdürlüğü üniversitelere memur gönderecektir. Bu hususta süreci iyi takip etmeniz üniversiteniz ile diyalogda olmanız gerekmektedir. Öğrencilere ikamet izni için gerekli evrak listesi

öğrenci ikamet izni başvurusu
Öğrenci ikamet izni başvurusu

Öğrenim için oturma izni başvuru evrakları

  1. Pasaport fotokopisi ( fotoğraflı sayfa, son giriş damgasının olduğu sayfa, eğer vize ile Türkiye ye giriş yapmış ise vizenin olduğu sayfanın fotokopisi)Uyarı: e-vize ile Türkiye ye giriş yapmış olan kişi e-vize çıktısını ibraz etmek zorundadır.
  2. 18 yaşından küçük olan öğrencilerin ;
  3. Anne-baba muvaafakatnamesi gereklidir. Muvafakatname’nin içeriğinde anne babanın “çocuğumun türkiye de ikamet etmesine şu üniversitede okumasına izin veriyorum.”demesi yeterlidir. Muvafakatname de hem anne –hem babanın izni olması gerekmektedir.
  4. 8 yaşından küçük olan kişilerde doğum belgesi istenir.
  5. Öğrenci belgesi; öğrenci belgesinde öğrencinin en son sınav tarihini de dikkate alıp süreleri ona göre düzenlerseniz herhangi bir mağduriyet yaşanmayacaktır. Çünkü vermiş olduğunuz öğrenci belgesinde öğrenim bitiş tarihi ne ise biz ona göre ikamet verebiliriz. Muhtemel öğrenim bitiş tarihini yazmanız öğrenci için daha iyi olacaktır aksi halde normal sürelere göre ikamet verilecektir. 
  6. Sigorta tebliğini doldurmak zorundadırlar. Sigorta tebliğini, sigortası olan olmayan herkes doldurmak zorundadır. 
  7. 4 fotoğraf; biyometrik fotoğraf olmalıdır. 
  8. Pasaportunda isim-soy isim ayrımı yok ise ; kendi ülke konsolosluğundan isim-denklik belgesi getirmek zorundadır. (pasaportu full name olanlar ve soy ismi olmayanlar için)
  9. İlgili öğrenciler randevu alırken bütün bilgilerini doğru yazmak zorundadır. öğrencilerin genelde adreslerini ve iletişim bilgilerini yanlış yazdıklarını ve kartların bu yüzden öğrenciye ulaşamadığı tespit edilmiştir. (yanlış verilen beyanlardan öğrenci kendi sorumludur.)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın