Yavancılar ikamet izni harcı ödemek zorundadır. Yabancı ülkelilerin ikamet harç tutarları ülkelerine göre değişir. Mesela Türkmenistan pasaport hamilleri ilk ikamet izni tezkere harcı olarak 758 ₺ ile 125 ₺ ödemektedir. Bunun yanı sıra Özbekistan, Kırgızistan, Gürcistan pasaport hamilleri ilk giriş ikamet izni tezkeresi için 758 ₺, 80 $ ile 125 ₺ ödeme yaparlar. Aynı ükke vatandaşları ikamet tezkeresi uzatma harcı için ise; 80 $ ile 125 ₺ ödemekle yükümlüdür.

İkamet Tezkeresi harç fiyatları nedir?

Türkiye’ye ilk defa giriş yapan Türkmenler ilk ikamet izni tezkere harcı olarak 758 ₺ ile 125 ₺ ödemektedir. Bunun yanı sıra Özbek, Kırgız ve Gürcü pasaport hamilleri ilk giriş ikamet izni tezkeresi için 758 ₺, 80 $ ile 125 ₺ öderler. Aynı ülke vatandaşları ikamet tezkeresi uzatma harcı için ise; 80 $ ile 125 ₺ ödemekle yükümlüdür.

Yabancıların oturma izni için ödeyeceği vergi ücretleri; 125 ₺ kart aidatı, 80 $ vize hacı. Bazı ülkeler için ise ilk giriş vize harcı 758 ₺ dir. İkamet başvuru formu üzerinden yatırılacak harçlar genel olarak yazmaktadır. İkamet izni yani diğer bir adı ile oturma izni almak için devletin belirlemiş olduğu ikamet izni harç miktarları vergi dairesine yatırılmalıdır. ilk kez oturma izni yani ikamet izni alacak olan kişiler bu ücretleri yatırmak için vergi numarası almak zorundadırlar. Vergi numarası vergi dairelerinden alınmaktadır. Yabancı ülke vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında vize sürelerinden daha fazla ülkede kalmak istediklerinde oturma iznine başvuru yapmaları gerekmektedir. 

İkamet izni tezkekere harçlarını Vergi Dairelerine yatırabilirsiniz.

İkamet tezkeresinin harcı ne kadardır?

Bir cevap yazın